Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu neefectuat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu neefectuat

Buna ziua,
Poate beneficia de plata pentru concediu neefectuat o persoana care lucreaza in invatamant, a nascut in luna mai si nu a avut pana atunci de concediu de odihna? (pana sa intre in suspendare)
De plata co neefectuat se poate beneficia doar in cazul in care contractul de munca inceteaza si aici nu este cazul.Va beneficia de co pt.anul acesta scolar mai precis pt. perioada lucrata pana la suspendare,cand va reveni in activitate dupa ccc.
@ laura63

Nu poate beneficia de compensarea in bani a CO neefectuat in astfel de situatie ... Potrivit art.146 alin.4 C.mun., compensarea în bani a concediului de odihnă neefectuat este permisă numai în cazul încetării contractului individual de muncă.

Neefectuarea concediului anual ii da dreptul la efectuarea concediului restant in anul urmator dupa revenirea din CCC.
Art.146 (3) C.mun. : Angajatorul este obligat să acorde concediu, până la sfârşitul anului următor, tuturor salariaţilor care într-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihnă la care aveau dreptul.
Pentru invatamant,speta de fata ,se aplica prevederile Ordinului 5559/2011,art.8.in ceea ce priveste co neefectuat pt.timpul efectiv lucrat in anul scolar in care angajatul intra in ccc.respectiv acest co se va efectua in anul scolar in care se revine in activitate.(proportional cu activitatea desfasurata )