Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Raportare semestriala accidente de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Raportare semestriala accidente de munca

Buna ziua,sunt noua in domeniu,va rog spuneti-mi si mie cum se face raportarea semestriala a accidentelor in munca?Daca nu este nici un accident se mai face raposrtarea aceasta?Multumesc
Raportul de activitate semestrial a fost conceput de legiuitor pentru a obtine informatiile de care este nevoie in domeniul SSM. Aceasta raportare este OBLIGATORIE, indiferent daca a avut loc sau nu vreun accident de munca.
Formularul agreat de autoritate este sub acest link: [ link extern ]
Arion Ramona a scris:

Buna ziua,sunt noua in domeniu,va rog spuneti-mi si mie cum se face raportarea semestriala a accidentelor in munca?Daca nu este nici un accident se mai face raposrtarea aceasta?Multumesc

Noua in ce domeniu, serviciu extern SSM?
HG 1425/2006 actualizata la 27.12.2011 prevede:
"Art. 34. - (1) Serviciul extern de prevenire şi protecţie trebuie să întocmească un raport de activitate semestrial, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 10.
   (2) Raportul trebuie înaintat, în termen de 15 zile de la încheierea semestrului, inspectoratului teritorial de muncă pe raza căruia serviciul extern de prevenire şi protecţie îşi are sediul social."

Acest raport nu se refera doar la accidente de munca, ci si la alte evenimente si cred ca (nefiind prevazuta amenda) ar trebui completat doar daca exista unul dintre cele 6 tipuri de evenimente deoarece majoritatea raportarilor ar fi goale deci inutile.
ionion2000, utilizator
ionion2000 a scris:

Acest raport nu se refera doar la accidente de munca, ci si la alte evenimente si cred ca (nefiind prevazuta amenda) ar trebui completat doar daca exista unul dintre cele 6 tipuri de evenimente deoarece majoritatea raportarilor ar fi goale deci inutile.

Se completeaza si inainteaza la ITM obligatoriu semestrial indiferent daca exista sau nu evenimente. Raportul reflecta activitatea serviciului extern (nr. contracte, cu cine, nr de lucratori din acele unitati etc.)

Art. 40. din Legea 319/2006 - Constituie contraventie şi se sanctioneaza cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei neprezentarea de catre serviciile externe a raportului semestrial de activitate.
inspectorSSM, utilizator
inspectorSSM a scris:

ionion2000 a scris:

Art. 40. din Legea 319/2006 - Constituie contraventie şi se sanctioneaza cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei neprezentarea de catre serviciile externe a raportului semestrial de activitate.

Totusi, din exprimarea "neprezentarea de catre serviciile externe a raportului semestrial de activitate" se intelege neprezentarea raportului in timpul controlului ITM, nu daca a fost inaintat sau nu catre ITM.