Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale radiere srl cu asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

radiere srl cu asociat unic

Va rog sa-mi transmiteti care sunt actele necesare radierii unui srl cu asociat unic,aflat in suspendare de 3 ani(in august) si costurile aferente.

Va multumesc.
Dizolvarea - lichidarea si radierea se poate face voluntar, prin decizia asociatului unic. Procedura cuprinde 2 etape:
1. inregistrarea deciziei asociatului unic de dizolvare - lichidare voluntara si radiere a societatii si publicarea in Monitorul Oficial, respectarea termenului de opozitie de 30 zile de la data publicarii.
2. inregistrarea hotararii de aprobare a bilantului de lichidare, depunerea bilantului de lichidare, a certificatului de atestare fiscala prin care se atesta ca societatea nu are obligatii neindeplinite raportate la bugetul de stat; predarea documentelor societatii.
Costuri totale aproximative 500 - 600 lei.