Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort la notar si partaj bunuri comune
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort la notar si partaj bunuri comune

pronuntarea divortului la un notar presupune si impartirea bunurilor comune din timpul casatoriei sau ulterior se va face partajul prin proces respectiv prin sentinta judecatoreasca ? - doresc lamuriri conform legislatiei actuale
Dacă ambii soti sunt de acord, inclusiv cu privire la numele pe care il va purta celăalt soţ dupa divorţ şi nu exista copiii minori, din casatorie sau adoptati, sau , deşi există copii minori, soţii se înţeleg cu privire la toate aspectele privitoare la minori, se poate pronunta de notarul public de la ultima locuinţă comună a soţilor
Cât priveşte partajul, se poate realiza partajul voluntar în faţa notarului.

Dupa desfacerea casatoriei prin divortul de comun acord, fostii soti pot face partajul atat in fata notarului public cat si in instanta.

Partajul voluntar la notar presupune acordul sotilor asupra modului de impartire a tuturor bunurilor comune dobandite in timpul casatoriei.