avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 621 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul salar prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul salar prenatal

Ma poate ajuta cineva la calcularea concediului prenatal? Pot sa va comunic salariile nete pe ultimele 6 luni. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 18:35, 15 Iulie 2012
Indemnizatia pentru concediul de maternitate se calculeaza astfel:
- se face totalul veniturilor brute din cele 6 luni anterioare (nu nete!)
- se face totalul zilelor lucrate in cele 6 luni anterioare (inclusiv cele de concediu de odihna sau concediu medical)
- se imparte totalul veniturilor la totalul zilelor si se obtine media zilnica de calcul (cu 2 zecimale)
- la aceasta medie se aplica procentul indicat pe verso-ul certificatului medical pentru codul de indemnizatie inscris pe fata certificatului, in acest caz 85%
- se inmulteste media obtinuta astfel cu numarul zilelor lucratoare incluse in perioada concediului medical.
:rtfm:

Daca se trece dintr-o luna in alta iar certificatul de concediu medical este in continuare, se foloseste aceeasi baza de calcul si pentru luna sau lunile ce urmeaza, in functie de durata acestuia.
Ultima modificare: Duminică, 15 Iulie 2012
Iulian MANEA, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul de risc maternal smileylory smileylory 1.Concediul de risc maternal se calculeaza ca fiind 75% din suma veniturilor brute sau nete pe ultimele 6 sau 10 luni anterioare lunii in care se acorda ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal lehuzie alinarasnoveanu alinarasnoveanu va rog sa imi spuneti ce bani iau in mana p 15 zile de medical cu 85% de lehuzie daca am salariul net 1680 (vezi toată discuția)
Calcul concediu prenatal eu1983 eu1983 Buna ziua ! Daca concediul prenatal incepe cu data de 11 ale lunii in curs ( noiembrie ), media salariilor pe ultimele 6 luni la cate zile lucratoare din luna ... (vezi toată discuția)