Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii calcul salar prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

calcul salar prenatal

Ma poate ajuta cineva la calcularea concediului prenatal? Pot sa va comunic salariile nete pe ultimele 6 luni. Va multumesc.
Indemnizatia pentru concediul de maternitate se calculeaza astfel:
- se face totalul veniturilor brute din cele 6 luni anterioare (nu nete!)
- se face totalul zilelor lucrate in cele 6 luni anterioare (inclusiv cele de concediu de odihna sau concediu medical)
- se imparte totalul veniturilor la totalul zilelor si se obtine media zilnica de calcul (cu 2 zecimale)
- la aceasta medie se aplica procentul indicat pe verso-ul certificatului medical pentru codul de indemnizatie inscris pe fata certificatului, in acest caz 85%
- se inmulteste media obtinuta astfel cu numarul zilelor lucratoare incluse in perioada concediului medical.
:rtfm:

Daca se trece dintr-o luna in alta iar certificatul de concediu medical este in continuare, se foloseste aceeasi baza de calcul si pentru luna sau lunile ce urmeaza, in functie de durata acestuia.
Iulian MANEA, Contabil