Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Presedintele si starea natiunii: raport anual privind ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Presedintele si starea natiunii: raport anual privind starea natiunii

In tara noastra nu exista obligativitatea ca presedintele tarii si/sau primul-ministru sa prezinte un Raport anual privind starea natiunii.
Astfel avem parte de analize prezentate de cei care ne conduc numai in campania electorala.
Astfel stand lucrurile apelam fie la Eurostat fie la diverse canale de informatie.

Consider ca a venit vremea intrarii in normalitate ca alesul nostru la functia suprema in stat sa ne prezinte anual Raportul privind starea natiunii.

Trebuie sa avem in vedere ca bilanturile contabile se depun pana la 29 aprilie.

Din aceasta perspectiva, consider ca data prezentarii raportului ar trebui sa fie in jurul datei de 15 mai.
Un subiect interesant, intr-o tara normala, cu democratie consolidata.
Presedintele nu vad ce raport in fata natiunii ar putea da, in conditiile in care politica externa ne-o face UE si USA, pe care le urmam prin teatre de razboi fara sa intrebe cineva poporul. Nici macar aprobarea parlamentului nu este ceruta, desi acest lucru este constitutional.
Primul ministru ar avea ceva de zis, dar plecand de la politica FMI si BM, sub umbrela UE ( a se citi Germania si uneori Franta), iarasi nu are multe de zis.
Un raport in fata natiunii, ar trebui sa faca referire la modul cum au fost respectate promisiunile electorale, iar in urma discutiilor din parlament, cel care "raporteaza" sa-si dea demisia atunci cand se constata ca doar a promis si a uitat repede.
Un raport in fata natiunii romane ar putea insemna ca document, o comparatie la obiect cu un alt raport in fata natiunii germane, americane sau engleze. Ar fi termeni de comparatie ? Poate ca numar de pagini.
Ca initiativa populara (de prins in noua constitutie, de ce nu ?) nu este rea, ca realizare in schimb, in Romania actuala o vad aproape imposibila, in conditiile in care niciun partid/ alianta nu va dori acest lucru.
Ar putea fi un semnal ca se doreste consolidarea democratiei. Dar chiar se doreste acest lucru de catre politicieni ?
Nu ma astept ca politicienii sa dea curs unei asemenea initiative.
Se presupune ca presedintele este deasupra partidelor...

Eu vizez in primul rand societatea civila.

Sa nu uitam ca la alegeri, politicienii promit ca vor reveni...

Dupa referendumul din 2007, presedintele a promis ca va reveni in fiecare an in Piata Universitatii...
Eu unul nu am auzit sa se fi oprit in Piata Universitatii.
A mai trecu tun an si nu se mai aude nimic despre starea natiunii!
Chiar sperati ca se va modifica ceva, in sensul prezentarii unui raport in fata natiunii ?
S-a schimbat cumva "raportorul" si nu stiu eu ?
Au aparut date noi in traiul nostru zilnic si eu nu am bagat de seama ?
Totusi, speranta moare ultima. Sa vedem ce va urma .......
eliasav a scris:

A mai trecu tun an si nu se mai aude nimic despre starea natiunii!

După crescendo-ul gemetelor, se pare că naţia e din ce în ce mai viguroasă :yeah: