Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Executare pedeapsa
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Executare pedeapsa

Vreau sa stiu si eu la o condamnare de 9 ani,fiind recidivist cat executa? el iese si la munca si a executat pana acum 1 an si 4 luni zi la zi !
Trebuie să execute doua treimi din totalul pedepsei aplicate , să fie stăruitor în muncă, să dea dovezi temeinice de îndreptare. Adică să demonstreze că s-a reeducat, că este gata pentru reintegrarea socială şi să nu aibă abateri , sancţiuni în penitenciar. Zilele câştigate prin muncă se scad din pedeapsă .Aşadar, chiar dacă este recidivist , dacă va îndeplini condiţiile , la împlinirea fracţiei de pedeaspsă, el poate fi propus pentru liberare sau poate depune el însuşi cererea .
Adica cam cat mai are de facut? el castiga intre 7-10 zile pe luna. Nu are rapoarte sau sanctiuni,
asa este cum v-a raspuns d-na moderator, deci doua treimi din pedeapsa, adica vreo 5 ani si 9 luni
Vreo 6 ani, din care scădeţi perioada executată deja, adică 4 ani şi 6 luni aproximativ ar mai fi de executat.Desigur, zilele câştigate prin muncă se scad din pedeapsă.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Chiar daca are intre 7-10 zile castig pe luna ?