Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale societati inactive
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

societati inactive

care sunt consecintele daca un SRL declarat inactiv la reg comertului pe o perioada de 3 ani, nu isi reia activitatea la expirarea acestui termen?
daca nu doreste sa-si reia activitatea poate depune o noua cerere pentru urmatorii 3 ani?
Reluarea activitatii dupa 3 de inactivitate se face la OFICIUL REGISTRULUI COMERTULUI de care apartine societatea. Daca nu face acest lucru, nu este sanctionata iar A.N.A.F. nu o reactiveaza.

Deci, va ramane in continuare cu activitatea suspendata chiar daca au trecut cei 3 ani.
Conform Legii 31/1990, art. 237 alin.2, durata inactivităţii nu poate depăşi 3 ani.
Daca societatea nu isi reia activitatea dupa trecerea celor 3 ani de suspendare, Registrul Comertului va putea cerere dizolvarea ei. A se vedea in acest sens modificarile intervenite in cuprinsul legii nr. 31 prin art. 18, punctul 23 al legii nr. 76 din 2012 privind punerea in aplicare a Codului de procedura civila:
"23. La articolul 237 alineatul (1), dupa litera c) se introduce o noua litera, litera c^1), cu urmatorul cuprins:
"c^1) societatea s-a aflat mai mult de 3 ani in inactivitate temporara, anuntata organelor fiscale si inscrisa in registrul comertului; termenul de 3 ani curge de la data inscrierii in registrul comertului a mentiunii privind starea de inactivitate temporara a societatii;
"
Lucian Huzum, Consilier juridic