avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... TEAPA - Bilete de avion
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

TEAPA - Bilete de avion

Buna,
Am achitat catre o agentie de voiaj contravaloarea la patru bilete de avion in aprilie 2012, trebuia sa plecam in 10 iulie 2012 si sa ne intoarcem pe 15 iulie 2012 (destinatia cred ca nu are imoportanta).
La aeroport am primit "vestea buna" ca iletele nu sunt bune.
Intrebare, cum pot sa-mi recuperz contravaloarea acestor bilete si as dori sa-i dau in judecata si pe penal?
Care sunt pasii de urmat si ce trebuie sa fac?
Multumesc
Motivul pentru care nu erau bune?

Ar trebui sa vedeti in primul rand daca mai exista respectiva agentie si sa aflati de ce biletele nu erau valabile.
respectiva agentie mai exista, biletele nu au fost valabile ......
Erau false, nu au fost platite, nu a mai zburat avionul? Ce inseamna "biletele nu au fost valabile"?
situatia se prezinta astfel:
- am achitat biletele - am factura si chitanta emise de agentie;
- agentia mi-a dat nice file din care am dedus ca ei au facut rezervarile - format a4;
- cu 24 de ore de zbor am sunat la compania aeriana sa verific rezervarile, aceasta m-a informat ca nu sunt facute rezervari pe numele noastre (au fost 4 bilete achitate) - am tras concluzia ca biletele nu sunt valabile - am cumparat alte bilete de la alta agentie;
- culmea, cu toate ca am cumparat noile bilete cu 24 de ore pana la zbor, acestea au fost mai ieftine decat cele achizitionate in aprilie pentru iunie;
- pot sa-i actionez in penal pentru inselaciune/fals?
pot solicita restituirea banilor pe cale de ordonanta de plata fie pe OG 5/2001 fie pe OUG 119/2007?

Alte discuții în legătură

Anulare zbor- recuperare contravaloare bilet Oana_A Oana_A Va rog sa va exprimati opinia in urmatoarea speta: Am cumparat un bilet de avion dus intors ( plus asigurare) printr-o agentie de turism, urmand sa iau zborul ... (vezi toată discuția)
Legal cine are obligatia sa ma despagubeasca oroian-rodica oroian-rodica Cumpar bilet de avion de la o agentie de turism.. Compania cu care ar fi trebuit sa zbor da faliment. Zborul se anuleaza. LEGAL cine are obligatia sa ma ... (vezi toată discuția)
Bilet de avion anulat de operator ludo ludo Am cumparat, online, un bilet de avion, dus-intors, de la un operator aerian din UE cu datele de dus- intors precizate. Din motive obiective a trebuit sa plec ... (vezi toată discuția)