Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... solutie proces, pasi de urmat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

solutie proces, pasi de urmat

buna ziua.am dat in judecata unitatea in care lucrez pt niste drepturi salariale.in prima instanta am castigat la tribunalul dolj, iar unitatea a facut recurs la curtea de apel craiova, iar aceasta a respins recursul unitatii ca nefondat, decizie irevocabila.care sunt pasii de urmat pt a mi primi banii?pe net imi apare decizia de la curtea de apel dar acasa nu am primit nimic.trebuie sa merg la curtea de apel sau la tribunal?
Puteti depune o cerere de urgentare a redactarii hotararii judecatoresti, la curtea de apel Craiova. Dupa ce veti primi hotararea judecatoreasca, trebuie sa o legalizati. Depuneti cererea de eliberare a hotararii legalizate, taxa de timbru si timbru judiciar.
Hotararea a devenit irevocabila si nu se mai comunica partilor din litigiu .. mergeti la arhiva instnatei si solicitati eliberarea unei copii legalizate de pe hotararea respectiva cu mentiunea ca este irevocabila.

Dupa obtinerea acesteia aveti doua posibilitati:
- fie solicitati angajatoruluyi sa puna in executare de bunavoie hotararea
- fie va adresati unui executor judecatoresc pentru a pune in executare ho.jud.