Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... AMENDA ROVINIETA
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

AMENDA ROVINIETA

Va rog sa ma ajutati si sa ma sfatuiti ce trebuie sa fac. Anul trecut in decembrie am primit patru amenzi pentru rovinieta neplatita, insumand in jur de 16 milioane. Intrucat masina nu este trecuta pe numele meu ( figureaza pe numele vechiului proprietar) si in speranta ca respectivul proprietar va clarifica intr-un fel sau altul problema ( suntem rude) nu am luat masuri pana cand in urma cu doua saptamani am primit ( proprietarul in acte a masinii) somatie de executare silita. Nu am momentan acea suma de bani si nici nu vreau sa creez probleme proprietarului; va intreb ce pot face?; este posibil sa imi ridice masina in cazul nepaltii sau a unei plati esalonate? Multumesc.
Plata esalonata nu cred ca se poate face. Din ce stiu eu, nu aveti ce face decat sa va duceti sa o platiti sau daca nu au trecut 48 de ore de la data in care v-a venit amenda acasa, puteti face o contestatie. Multa bafta!