Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

faliment

in cazul in care o firma intra in faliment , dupa ce a fost in reorganizare, dar suma din declaratia de creanta in cazul reorganizarii a ramas aceeasi ca si in cazul falimentului, atunci trebuie sa depun o noua declaratie de creanta?
Buna ziua,

Daca suma a ramas aceeasi, nu mai este necesar sa depuneti o noua declaratie de creanta. Suma va fi afisata automat in tabelul de creante din procedura de faliment. Doar in cazul in care cuantumul sumei creste in conformitate cu un contract care include dobanzi, majorari, penalitati, se va rectifica suma in conformitate cu prevederile exprese ale contractului.