Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contribuții
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contribuții

Buna,
Aș avea nevoie de un pic de ajutor.
Suntem un SRL cu 8 angajați care au CIM și cu norma întreaga și cu timp parțial.Pe lânga aceștia mai avem 50 ce colaboratori cu contract de comision.Aceștia la rândul lor sunt din ei cu CIM la alte societăți sau sunt dintre ei care nu au nici un loc de muncă.
În acest caz cum procedez cu reținerile la sursă. Pentru cei care au contract de muncă rețin CASS(5,5%)din venitul pe care-l realizează ca și colaborator. Pentru cei fară contract rețin și CAS(10,5%). Problema e ca sunt dintre ei care nu ajung sa realizeze nici macar salariul minim pe economie.Atunci ar trebui sa fac aceste rețineri doar la 2-3 luni cand realizează venit suficient pt a avea de unde să fac scăderea. Impozitul îl reținem la toți 16%.Înca o intrebare. Pe ce tip de declarație fac acest lucru. Pe D112 chiar daca nu sunt angajați cu carte de muncă?
Apropo! Mai avem și 4 persoane care au PFA și la aceștia cum procedez?
Pâna acum rețineam doar impozitul restul plăteau ei către casa de pensii și sănătate.
Mulțumesc.
Aștept sugestii.
1.La contractele de mandat (colaboratori) se retin din brut 10.5% pensie si 0.5% somaj si la suma ramasa se aplica 16%. Asta se face lunar, indiferent de suma si se raporteaza in D112. Darile pentru colaboratori: 16% se raporteaza in randul 616, pensia in randul 419 si somajul in 424.
2.PFA-ul trebuie sa va emita factura si-l intereseaza darile (PFA isi tine contabilitate de obicei in partida simpla).
Mulțumesc de ajutor.
Dar se reține șomajul? Am înțeles că doar CAS și CASS trebuie reținut.Sănătatea pt colaboratori la ce rând trebuie sa o înregistrez?
Dar pt acestia inregistrez reținerile la global nu nominal pe fiecare colaborator în parte.