Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... procedura insolventei
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

procedura insolventei

Un creditor a formulat cerere de deschidere a procedurii insolventei si ulterior a descoperit sa formulase cu 5 zile inainte insasi debitoarea o cerere de deschidere. S-au conexat dosarele.
Creditoarea nu a facut declaratie de creanta si nu a fost inclusa in tabel. S-a dus deja termenul de contestatie la tabel.
Intrebare: 1.cererea de deschidere a procedurii, conexata la un dosar aflat deja pe rol, nu valoareaza declaratie de creanta?
2. se mai poate face ceva? - s-a inceput procedura generala a falimentului.
1. nu
2. nu, sunteti decazut din termen daca ati depasit termenul precizat de notificarea lichidatorului (ati primit o asemenea notificare?)
da, creditorul a primit notificarea de deschidere a procedurii unde se precizeaza termenul de depunere a creantelor ca fiind 16.11.2011.
Practic....nu exista motiv de repunere in termenul de declarare a creantei.

Intrebare: 1.cererea de deschidere a procedurii, conexata la un dosar aflat deja pe rol, nu valoareaza declaratie de creanta?

DA
Administratorul judiciar trebuia sa o analizeze si sa va notifice in caz ca nu va inscrie in tabel - în conformitate cu prevederile art. 72 alin. 4 din Lege 85/2006
Acum....ca s-a scurs termenul de contestatie la tabel, nu se mai poate face ceva....nu?
S-a finalizat acum si tabelul pt creantele din cursul procedurii, este in faliment,
dpdv este o eroare a lichidatorului
luati legatura cu el poate se rezolva pe cale amiabila , daca nu formulati o cerere in istanta