Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... privilegiu imobiliar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

privilegiu imobiliar

sunt presedintele uneui asociatii de proprietari.un apart.din bloc a fost cumparat pe numele unei firmea,dministratorul acesteia, fiind si locatarul apart. respectiv.firma a vandut apart.unei persoane fizice , iar fostul administrator a locuit in contiunuare in apart. si nedeclarand numele cumparatorului, a fost considerat ca fiind acesta proprietarul.adunand o suma importanta la intretinere si neakitand-o, asociatia l-a dat in judecata si a obtinut o sentinta judecatoreasca favorabila.la executarea sentintei,executorul judecatoresc constata ca acesta nu este proprieatarul si o alta persoana de gen feminin, constatandu-se ulterior ca este sotia inculpatului, dar cu nume de familie diferit.aflam ca apart.este deja vandut prin licitatie , datorita unor alte datorii si complectam azi la cadastru, formele -pt. obtinerea privilegiului imobiliar , dar titlul respectiv trebuie sa-l ridicam pe 23.07, data la care executorul apart. urmeaza sa faca distribuirea sumei rezultate din vanzarea prin licitatie.am explicat execut. jud.care va face distribuirea sumei, unde ne aflam la cadastru si ni se raspunde ca fara sentinta jud. sau titlu inscris la cadastru, pe care il vom obtine in aceiasi zi , nu avem nicio sansa sa recuperam banii asociatiei , ba mai mult si avand actul respectiv, numai daca raman bani nedistribuiti.in aceste conditii, intreb :
-ce sanse avem sa recuperam banii a 70 de proprietari ? .
-oare fiind instrainarea unui apart.dintr-un bloc, kiar prin executare fortata,
asociatia nu trebui8a instiintata ?
-asociatia de proprietari nu are prioritate la distribuirea sumei ?
1-Va confruntati cu aceasta situatie delicata datorita dezinteresului sau nerespectarii si neaplicarii prevederilor in vigoare care va asigura recuperarea debitelor acumulate de catre proprietari
Mai ales in situatii de tranzactii succesive si de proprietari rau platnici reprezentantul legal al asociatiei de proprietari,in interesul general al proprietarilor detine obligatia si competenta sa desfasoare demersuri pentru recuperarea debitelor
Nu ati precizat valoarea debitului,nu cunoasteti pretul cu care urmeaza sa fie adjudecat apartamnetul,astfel incat este imposibil de raspuns daca asociatia va putea recupera debitul in urmarire
De regula apartamentele se vand sub pretul pietei,astfel incat daca debitul este mare ,acesta nu va putea fi recuperat
Aveti dreptul sa promovati actiune in justitie impotriva persoanei care a acumulat debitul
2-Asociatia de proprietari nu a fost solicitata sa elibereze dovada a situatiei financiare a apartamentului ?
In situatia mentionata ,procedura de executare silita prevede ordinea de executare succesiv si cronologic,astfel incat asociatia de proprietari nu poate beneficia de facilitatea prioritatii la recuperarea sumelor inregistrate drept restante,
aveti dreptate in ceeace priveste obligatia presedintelui de a desfasura demersuri pt. recuperarea sumei datorate care este impreuna cu penalizarile , putin sub 25.000 ron.sunt presedinte de la inceputul lunii mai si nu am cautat vinovati , ci am cautat sa rezolv situatia, facand toate demersurile necesare.din pacate, nimeni din bloc nu a avut cunostinta ca dosarul de executare dateaza din 2011, iar licitatia si adjudecarea, a avut loc fara a fi instiintata asociatia in ultimile zile ale lunii mai 2012.am intrebat la primarie azi si mi s-a spus ca intr-adevar in cazul executarii fortate , nu este necesara informarea asociatiei.mi se pare o lacuna a legislatiei, deoarece orice apart.contine si o parte de proprietate comuna indivizibila (structura de rezistenta , instalatii comune, ventilatii ale apart.inferioare , etc) .desemeni , noul proprietar nu preia datoriile vekiului proprietar .ca asociatia nu are prioritate la distribuirea sumei rezultae , imediat dupa anaf, deasemeni o consider o lacuna a legislatiei, fiind vorba de banii a mai multor proprietari, in cazul nostru, 70.am depus la oficiul de cadastru cele necesare si vom avea luni 23.07, dovada inscrierii privilegiului imobiliar si speram in cazul in care raman bani, sa putem recupera suma restanta.dar vai, serviciile de cadastru informatiile se dau de catre bodyguarzi, nu totdeauna cele corecte si nu va mai descriu situatia in care se asteapta pt. depuneri de acte .am asteptat in ziua precedenta depunerii , timp de 2 ore in picioare, si la mine s-a intrerupt activitatea, revenind a 2-a zi.probabil ca oricine a avut asemenea experiente, cunoaste situatia, din pacate nu cea mai buna
va multumesc pt. timpul acordat prin interventia d-vostra