Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Aplicare contraventie
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Aplicare contraventie

Buna ziua,

Imi puteti spune, va rog, daca ANPC poate aplica o contraventie invocand prevederi ale legislatiei nationale pentru un serviciu prestat de o societate romana intr-o tara membra a uniunii europene pentru un consumatoru din tara respectiva.

Multumesc

Din punctul meu de vedere nu pentru ca fapta contraventionala nu s-a savarsit pe teritoriul Romaniei, spatiu unde ANPC are competenta teritoriala. In schimb daca ANPC are informatii si detine date ca o societate romana desfasoara activitati economice care prin natura lor pot pune in pericol viata, sanatatea sau securitatea consumatorilor din alt stat, are obligatia sa informeze institutia similara din statul respectiv (in acest sens exista Regulamentul 2006 din 2004 al Parlamentului European si al Consiliului privind cooperarea dintre autoritatile nationale insarcinate sa asigure aplicarea legislatiei in materie de protectie a consumatorului).