Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit auto ARO 244
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit auto ARO 244

Care este impozitul anual pentru un auto -ARO 244 cu motor 3199 cmc ?
Exista intr-adevar o ,,derogare'' pt auto 4x4 de productie interna ?
vranceanucristi, utilizator
Conform Codului fiscal, titlul IX, art 263,
(2) ..., impozitul pe mijlocul de transport se calculează în funcţie de capacitatea cilindrică a acestuia, prin înmulţirea fiecărei grupe de 200 cmc sau fracţiune din aceasta cu suma corespunzătoare din tabelul următor
[ link extern ]

Astfel, in cazul autoturismelor cu capacitatea cilindrică de peste 3.001 cmc suma este de 290 lei

In cazul dvs :
stabilire numarului de grupe si fractie : 3199:200= 15,995 =>16
stabilirea impozitului pe an datorat = 16*290=4640 lei

Va multumesc !Am inteles totusi ca exista o derogare pt autoturisme de fabricatie interna si multi posesori de ARO platesc 450 RON anual (asta stiu sigur) insa nu am gasit acea derogare nicaieri pe net.
In Codul fiscal nici la art 262 - scutiri si nici la art 284 - facilitati pentru persoanele fizice nu exista exista o astfel de derogare.
Va multumesc ! S-a lamurit problema .Este autoturism clasa M1 si impozitul anual este 449 RON. Daca era autoturism de lux impozitul ar fi fost intr-adevar 4640 RON.Asa mi-au zis ieri de la primarie.