Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Promovare temporara in functie publica de conducere
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Promovare temporara in functie publica de conducere

Legea 188/1999 Statutul functionarilor publici prevede ca un functionar public de executie, poate fi promovat temporar pe o functie publica de conducere vacanta pe o perioada de 6 luni intr-un an calendaristic, cyu posibilitate de prelungire cu inca 3 luni.

Intrebarea mea este:dupa ce a expirat periada de 6 luni pentru un functionar public , pe aceasi functie de conducere vacanta poate fi promovat pentru alte 6 luni un alt functionar public executie?
Deci cele 6 luni se refera la faptul ca un f.p. de executie nu poate fi promovat temporar in f.p. de conducere pe o peroada mai mare de 6 luni intrun an calendaristic sau la faptul ca un post vacant de conducere nu poate fi ocupat temporar prin promovare pe o perioada mai mare de 6 luni intrun an calendaristic?

Daca se poate sa- mi dea un raspuns cineva de la ANFP.
Multumesc pentru raspuns!
Termenul de 6 luni se refera la post nu la un om, pe aceasta perioada puteti avea unul sau mai multi functionari promovati pe postul respectiv.