Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pretentii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pretentii

Am si eu cateva nelamuriri si o poveste si vreau sa vad cat de bine ies din ea.
Anul trecut am vandut apt tatalui meu(care este batran, am avut procura).
Banii i-am folosit impreuna cu femeia la care m-am mutat!
Am cumparat masina, e pe numele ei.
I-am dat ei o datorie de 277 milioane, fara acte.
Pe numele meu am doar ceva mobila acolo in casa, unde am facut imbunatatiri, dar tot asa, fara acte.
Am mutatie acolo la ea si eu si tata, care e cu noi
Eu nu mai vreau sa stau acolo si vreau sa plec si vreau sa o dau in judecata sa imi dea banii.
Cum pot sa dovedesc?
Nu as putea decat sa "fabric" niste martori... pentru ca acte nu exista deloc

Dar ea daca il pune in vanzare, si ia alta locuinta pe numele fiului ei, atunci nu mai are proprietati, si eu cum imi mai scot vreun ban???

EXISTA VREO SOLUTIE IN CAZUL MEU???
probabil ca in ceea ce priveste imbunatatirile aduse apartamentului puteti sa luati ceva bani inapoi (intre jumatate si 100% din valoarea imbunatatirii).

in ceea ce priveste cele 277 milioane, chiar daca in principiu ar fi admisibila o actiune a Dvs (Dvs invocand imposibilitatea preconstituirii unui contract pentru a explica de ce nu ati facut nicio hartie) eu nu cred ca ati avea vreo sansa reala sa va luati banii inapoi pe calea instantei.