avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 445 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pretentii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pretentii


Am si eu cateva nelamuriri si o poveste si vreau sa vad cat de bine ies din ea.
Anul trecut am vandut apt tatalui meu(care este batran, am avut procura).
Banii i-am folosit impreuna cu femeia la care m-am mutat!
Am cumparat masina, e pe numele ei.
I-am dat ei o datorie de 277 milioane, fara acte.
Pe numele meu am doar ceva mobila acolo in casa, unde am facut imbunatatiri, dar tot asa, fara acte.
Am mutatie acolo la ea si eu si tata, care e cu noi
Eu nu mai vreau sa stau acolo si vreau sa plec si vreau sa o dau in judecata sa imi dea banii.
Cum pot sa dovedesc?
Nu as putea decat sa "fabric" niste martori... pentru ca acte nu exista deloc

Dar ea daca il pune in vanzare, si ia alta locuinta pe numele fiului ei, atunci nu mai are proprietati, si eu cum imi mai scot vreun ban???

EXISTA VREO SOLUTIE IN CAZUL MEU???
Cel mai recent răspuns: vladfesan , utilizator 13:20, 23 Iulie 2012
probabil ca in ceea ce priveste imbunatatirile aduse apartamentului puteti sa luati ceva bani inapoi (intre jumatate si 100% din valoarea imbunatatirii).

in ceea ce priveste cele 277 milioane, chiar daca in principiu ar fi admisibila o actiune a Dvs (Dvs invocand imposibilitatea preconstituirii unui contract pentru a explica de ce nu ati facut nicio hartie) eu nu cred ca ati avea vreo sansa reala sa va luati banii inapoi pe calea instantei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare despre o datorie djpadrecito djpadrecito buna ziua am si eu o problema... am fost cu o femeie, am locuit in concubinaj... am ajutat-o cu o suma de bani pt ca ea sa plateasca o datorie, fara ... (vezi toată discuția)
Ce drepturi are nora corinuka corinuka Buna seara, unchiul meu (fratele mamei) a decedat pe 30 decembrie. Locuia in apartament cu sotia sa si tatal lui (bunicul meu). In apartamentul ... (vezi toată discuția)
Concubina mea a decedat. ce se va întâmpla cu mine și cu banii investiți în locuința ei? FlorinStoian FlorinStoian buna ziua , am patit un necaz ,...cea care imi era fiinta cea mai draga s-a stins subit , lasandu-ma pur si simplu cu un mare gol in toata fiinta mea. dupa ... (vezi toată discuția)