Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Redobandire permis conducere anulat,calcul termen!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Redobandire permis conducere anulat,calcul termen!

Buna seara,speta este urmatoarea: Y este condamnat pentru infractiuni la legea circulatiel la o pedeapsa de 1 an cu executare+o pedeapsa de 3 ani cu executare pentru o alta infractiune aflata in concurs cu cea la legea citculatiei.Se contopesc pedepsele si se dispune executarea celei de 3 ani.Dupa liberarea conditionata ,Y doreste redobandirea permisului de conducere,care conform art 116 din oug 195/2002 este conditionata de trecerea unui interval de 6 luni de la executarea pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă.
Deci cele 6 luni se socotesc in raport cu pedeapsa aplicata pentru infractiunea la legea circulatiei,sau in raport cu pedeapsa rezultanta pentru concursul de infractiuni?
Multumesc anticipat!

Ps; in cazul in care se are in vedere pedeapsa rezultanta (3 ani) ,sintagma "executarea pedepsei" are in vedere executarea in totalitate a pedepsei,{adica executarea in regim de detentie(24 luni)+restul executat in libertate prin beneficiul liberarii conditionate(12 luni)},sau doar a celei executate in regim de detentie?
remus11, utilizator
ART. 61
Efectele liberării condiţionate
Pedeapsa se consideră executată dacă în intervalul de timp de la liberare şi până la împlinirea duratei pedepsei, cel condamnat nu a săvârşit din nou o infracţiune. Dacă în acelaşi interval cel liberat a comis din nou o infracţiune, instanţa, ţinând seama de gravitatea acesteia, poate dispune fie menţinerea liberării condiţionate, fie revocarea. În acest din urmă caz, pedeapsa stabilită pentru infracţiunea săvârşită ulterior şi restul de pedeapsă ce a mai rămas de executat din pedeapsa anterioară se contopesc, putându-se aplica un spor până la 5 ani.
Revocarea este obligatorie în cazul când fapta săvârşită este o infracţiune contra siguranţei statului, o infracţiune contra păcii şi omenirii, o infracţiune de omor, o infracţiune săvârşită cu intenţie care a avut ca urmare moartea unei persoane sau o infracţiune prin care s-au produs consecinţe deosebit de grave.
patrascu razvan a scris:

ART. 61
Efectele liberării condiţionate
Pedeapsa se consideră executată dacă în intervalul de timp de la liberare şi până la împlinirea duratei pedepsei, cel condamnat nu a săvârşit din nou o infracţiune. Dacă în acelaşi interval cel liberat a comis din nou o infracţiune, instanţa, ţinând seama de gravitatea acesteia, poate dispune fie menţinerea liberării condiţionate, fie revocarea. În acest din urmă caz, pedeapsa stabilită pentru infracţiunea săvârşită ulterior şi restul de pedeapsă ce a mai rămas de executat din pedeapsa anterioară se contopesc, putându-se aplica un spor până la 5 ani.
Revocarea este obligatorie în cazul când fapta săvârşită este o infracţiune contra siguranţei statului, o infracţiune contra păcii şi omenirii, o infracţiune de omor, o infracţiune săvârşită cu intenţie care a avut ca urmare moartea unei persoane sau o infracţiune prin care s-au produs consecinţe deosebit de grave.

Ceea ce ati bolduit dv se aplica in cazul recidivei si se refera strict la liberarea conditionata in raport cu recidiva!

ART 116 alin.1 lit.a
au trecut 6 luni de la data executării pedepsei amenzii sau a pedepsei în regim de privare de libertate ori la locul de muncă;

Din enuntul textului legal incident, inteleg ca se refera la pedeapsa executata efectiv in regim de detentie,si nu la pedeapsa inchisorii aplicata prin hotararea de condamnare!
Sau ce putin asa pare logic!

Prin ceea ce v-am bolduit eu am vrut sa va subliniez ca pedeapsa dvstra se considera executata daca in intervalul de timp de la liberare si pana la implinirea duratei pedepsei nu savarsiti din nou o infractiune,iar art. 116 alin.1 lit.a se refera la un termen de 6 luni de la data executarii pedepsei,iar dvstra in acest moment nu ati executat pedeapsa ci santeti liberat conditionat.Deci termenul de 6 luni curge dupa implinirea termenului de 3 ani.

Ok,dar textul de lege specifica in regim de privare de libertate ori in momentul liberarii conditionate nu se mai aplica acel regim.
Deci trag concluzia ca din momentul incetarii executarii in regimul de detentie incepe sa curga termenul de 6 luni,(altfel nu avea rost specificarea expresa) chiar daca restul de pedeapsa ramas se considera executat dupa implinirea termenului prevazut de art 61 CP.
remus11, utilizator
Textul de lege nu se refera la momentul in care dvstra parasiti fizic penitenciarul ci la momentul in care pedeapsa se considera executata conf. art.61c.p.