Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... CONVENTIE CIVILA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

CONVENTIE CIVILA

Ce acte sunt necesare pentru a face o convenție civila pe o perioada determinata unei persoane în vederea unor prestări servicii. Va mulțumesc.
chiden, utilizator
buna ziua,

opinia mea este ca puteti incheia un act juridic sub semnatura privata, preferabil cu data certa.

in privinta actului juridic, acesta va cuprinde angajamentul partilor, aratand datele de identificare ale acestora si obligatiile corelative la care se angajeaza, eventuale termene la care obligatiile se vor executa. se semneaza de parti si se dateaza.

in privinta datei certe, aceasta este data la care conventia Dvs. este inscrisa in registrele oficiale ale unei autoritati ( spre pilda, data la care contractul astfel intocmit este inregistrat la "finante"). aceasta este importanta in cazul unui eventual si ulterior litigiu, opunandu-se partii care ar contesta data incheierii contractului.

sa va fie de folos!

o zi placuta,
cosmina oprea
va mulțumesc pentru răspuns