Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie autoturism UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie autoturism UE

Buna ziua,

O societate comerciala care este inscrisa in ROI, achizitioneaza un autoturism second hand din Olanda, factura este emisa fara TVA, spuneti-mi ce obligatii are cumparatorul privind regimul de TVA, declarare, plata.

Va multumesc anticipat.
achizitia se raporteaza in decl. 390 vies, iar firma are drept de deducere pentru 50% din tva.
4426 = 4427
2133 = 4426 (50%)
Va multumesc pentru raspunsul prompt, dar mai am niste lamuriri, valoarea autoturismului este sub 10 000 euro, intrebarea mea este o sa depun decontul 301 sau 300 si perioada depunerii. Mentionez ca depun decontul trimestrial, se schimba cumva perioada depunerii odata cu achizitia autoturismului? Iar declaratia 390 o sa o depun pana in data de 25 a lunii uramatoare.
Va multumesc!
decontul 301 il depune numai persoanele impozabile neplatitoare de tva in romania, deci nu e cazul dvs.
nu are importanta valoarea achizitiei.
decl. 390 se depune pana pe data de 25 a lunii urmatoare, iar periaoda fiscala se va schimba si veti depune deconturi de tva lunar.
Intradevar dar m-a derutat faptul ca selectam 301-lunar la decontul de tva, achizitia o completez la randul 5.1 respectiv 18.1 cu valoarea autoturismului fara tva iar la casuta tva 24%*valoarea autoturismului. Intrebara mea este, acel tva ce nu am dreptul sa il deduc 50% unde se inregistreaza in decont sa am tva de plata.

Multumesc mult pentru ajutor!=D>

baza impozabila si tva se inscriu la rd. 5, 5.1 si 18, 18.1
automat se preia la rd. 27, iar la rd. 28 nu se preia 50% din tva.