Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Articol 582 Cod Procedura Civila
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Articol 582 Cod Procedura Civila

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti privitor la aliniatul citat:

(4) Impotriva executarii ordonantei presedintiale se poate face contestatie.

Cand se poate face aceasta contestatie?
Inainte de recurs?
Dupa recurs?
Pana la rezolvarea contestatiei, ordonanta este executorie?

Multumesc
Apreciez ca textul se refera la posibilitatea formularii unei contestatii la executare silita, fapt pentru care termenul este 15 zile de la inceperea oricarui act de executare silita; pana la solutionarea contestatiei se poate solicita suspendarea executarii cu plata unei cautiuni. O zi buna.
In momentul in care se incepe executarea silita se poate face contestatia la executare in cazul dat.
Adica daca se incepe executarea silita mai inainte de judecarea recursului aveti dreptul de a formula contestatie la executare.