Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dovada de circulatie .
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dovada de circulatie .

Dovada de circulatie eliberata pentru depasirea vitezei cu 50 km/h si suspendarea permisului pe 3 luni poate fi cu drept de circulatie sau numai fara drept de circulatie?

Multumesc frumos !
OUG 195
Art.102. -
(3) Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:
e) depăşirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv şi pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic.

Art.111. -
(5) În situaţiile prevăzute la art.85 alin.(1), art.90 alin.(1), art.100 alin.(3) şi la art.101 alin.(3), art.102 alin.(3) lit.e), dovada înlocuitoare a permisului de conducere se eliberează cu drept de circulaţie pentru o perioadă de 15 zile.