Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... tentativa de omor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

tentativa de omor

va rog sa ma lamuriti intr-o problema in luna ianuarie tatal meu in varsta de 60 de ani a fost lovit cu un box de un vecin in curtea mea ,eu am intervenit si l-am lovit pe vecin cu un bat peste umar in timp ce tragea de tatal meu sa-l scoata din curte unde il astepta in poarta cumnatul lui si sora lui care au ajutat la soaterea tatalui meu din curte unde au continuat sa-l loveasca.am fost si eu lovit inclusiv mama mea care sa asezat peste tatal meu pentru a nu-l mai lovi pe acesta,.in urma loviturilor ,tatal meu a fost operat la cap in urma unui hematom in luna martie cu trimitere de la sml astfel obtinand 80 de zile ingrijiri medicale cu punerea vieti in primejdie,mama mea 24 zile ingrijiri medicale ,iar eu 4 zile.A inceput cercetarea agresorului tatalui meu care a intrat in curte pentru tentativa de omor ,violare de domiciliu dar nu a fost chemat nici acum la audieri ci doar cumnatul si sora lui care au declarat ca in timpul altercatiei am intervenit eu si cu o bata in timp ce il loveam pe agresor ,el sa-r fi ferit si l-am lovit pe tatal meu cu bata in cap si tot odata au depus si o contestatie de contra expertiza a certificatului medico-legal al tatalui meu.Problema este ca eu nu am decat doi martori rude care se aflau la mine atunci si pot confirma spusele mele si un vecin care a vazut ca a intrat in curte in fuga injurand dar nu a vazut ce sa intamplat in curte,iar agresorul a cumparat cativa martori care confirma spusele lui .AJUTATI-MA VA ROG
gi-jane2, moderator
Daca aveti doi martori va poate fi de mare folos.
Oricum era cam aiurea sa creada cineva ca doi insi s-au ferit cand ati lovit cu parul si respectivul par l-a lovit pe tatal dvs.
Din moment ce respectivul este liber dosarul penal are un curs mai lent.
Poate exista si posibilitatea sa nu mai fie la un moment dat vorba de o tentativa de omor.Adica sa se schimbe incadrarea juridica a faptei.
Se poate si sa se ramana pe tentativa de omor...
Orice e posibil in astfel de cazuri.