Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Incadrare art 174-175 c p
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Incadrare art 174-175 c p

Buna seara! Am o nedumerire....care este minimul special si maximul special al art 174-175(lit i) ??? Cu alte cuvinte intre ce ani se incadreaza? Multumesc anticipat.

Secţiunea I
Omuciderea

Art. 175
Omorul calificat

Omorul săvârşit în vreuna din următoarele împrejurări:

a) cu premeditare;

b) din interes material;

c) asupra soţului sau unei rude apropiate;

d) profitând de starea de neputinţă a victimei de a se apăra;

e) prin mijloace ce pun în pericol viaţa mai multor persoane;

f) în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau publice ale victimei;

g) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la urmărire sau arestare, ori de la executarea unei pedepse;

h) pentru a înlesni sau a ascunde săvârşirea altei infracţiuni;

i) în public,

se pedepseşte cu închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.

Tentativa se pedepseşte.
ART. 174
Omorul
Uciderea unei persoane se pedepseşte cu închisoare de la 10 la 20 de ani şi interzicerea unor drepturi.
Tentativa se pedepseşte.
Da..am inteles dar care sunt limitele de pedeapsa daca fapta a fost incadrata la ambele articole...10-20...15-25...sau 10-25????
Pedeapsa prevazuta de art 175 CP.
Mutumesc pentru raspuns. Si inca ceva...intre ce ani poate varia pedeapsa( art 174-175 i) daca se retin art 73 b si art 76 a...de aceea v-am si intrebat ...ma interesa minimul special.