Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Diferenta dintre omor pentru a ascunde un furt si a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Diferenta dintre omor pentru a ascunde un furt si a ascunde o talharie

As vrea sa stiu cand se retine omor calificat pentru ascunderea unui furt, si omor deosebit de grav pentru ascunderea unei talharii?
Problema apare in ideea ca un furt, urmat de violentele unui omor s-ar putea retine ca si talharie, sau violentele ar putea sa aiba reprezentare doar in omor, ramanand furt.
Omorul calificat(art. 175 C. pen.)

1. Conţinutul legal:

“Omorul sǎvârşit în vreuna din urmǎtoarele împrejurǎri:

a) cu premeditare;
b) din interes material;
c) asupra soţului sau unei rude apropiate;
d) profitând de starea de neputinţǎ a victimei de a se apǎra;
e) prin mijloace ce pun în pericol viaţa mai multor persoane;
f) în legǎturǎ cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau publice ale victimei;
g) pentru a se sustrage ori pentru a sustrage pe altul de la urmǎrire sau arestare, ori de la executarea unei pedepse;
h) pentru a înlesni sau a ascunde sǎvârşirea altei infracţiuni;
i) în public;
se pedepseşte cu închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.
Tentativa se pedepseşte.”

,,Art. 176
Omorul deosebit de grav
Omorul săvârşit în vreuna din următoarele împrejurări:
a) prin cruzimi;
b) asupra a două sau mai multor persoane;
c) de către o persoană care a mai săvârşit un omor;
d) pentru a săvârşi sau a ascunde săvârşirea unei tâlhării sau piraterii;
e) asupra unei femei gravide;
f) asupra unui magistrat, poliţist, jandarm ori asupra unui militar, în timpul sau în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau publice ale acestora,
g) de către un judecător sau procuror, poliţist, jandarm sau militar, în timpul sau în legătură cu îndeplinirea îndatoririlor de serviciu sau publice ale acestora,
se pedepseşte cu detenţiune pe viaţă sau cu închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.
Tentativa se pedepseşte.''

,,Art. 211
Tâlhăria

Furtul săvârşit prin întrebuinţare de violenţe sau ameninţări ori prin punerea victimei în stare de inconştienţă sau neputinţă de a se apăra, precum şi furtul urmat de întrebuinţarea unor astfel de mijloace pentru păstrarea bunului furat sau pentru înlăturarea urmelor infracţiunii ori pentru ca făptuitorul să-şi asigure scăparea, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 18 ani.
Tâlhăria săvârşită în următoarele împrejurări:
a) de o persoană mascată, deghizată sau travestită;
b) în timpul nopţii;
c) într-un loc public sau într-un mijloc de transport, se pedepseşte cu închisoare de la 5 la 20 de ani.
Pedeapsa este închisoarea de la 7 la 20 de ani, dacă tâlhăria a fost săvârşită:
a) de două sau mai multe persoane împreună;
b) de o persoană având asupra sa o armă, o substanţă narcotică ori paralizantă;
c) într-o locuinţă sau în dependinţe ale acesteia;
d) în timpul unei calamităţi;
e) a avut vreuna din urmările arătate în art. 182.
Tâlhăria care a produs consecinţe deosebit de grave sau a avut ca urmare moartea victimei se pedepseşte cu închisoare de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.''
LuchianSeb, utilizator
Trebuie avute în vedere toate elementele privind latura subiectivă din conţinutul constitutiv al infracţiunii, incluzând şi mobilul şi scopul. Adică , forma de vinovăţie plus mobilul , motivul omorului şi scopul urmărit. Ce l-a îndemnat pe făptuitor să ucidă? Să comită furtul; să păstreze bunul furat , sau să ascundă comiterea infracţiunii. Trebuie avut în vedere şi momentul comiterii faptei , la cât timp după comiterea furtului făptuitorul a decis să ucidă victima? Poate a fost imediat după furt, sau anterior, adică întâi a aplicat violenţele care au condus la deces şi apoi a luat bunul , etc. Întrebarea nu poate primi un răspuns cert decât dacă se cunosc anumite elemente.

Problema apare in ideea ca un furt, urmat de violentele unui omor s-ar putea retine ca si talharie, sau violentele ar putea sa aiba reprezentare doar in omor, ramanand furt.

Răspunsul meu rămâne cel pe care vi l-am oferit într-un alt topic deschis de dvs.