Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Termen control medical periodic depasit
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Termen control medical periodic depasit

Daca pentru o profesie , de exemplu un mecanic utilaje agricole , s-a depasit termenul de 1 an de zile si s-a facut controlul la 1 luna dupa depasirea acestui termen , in situatia efectuarii unui control ITM , putem fi sanctionati pe acesta tema ?
Daca prin fisele medicale pentru meseriile din cadrul firmei dvs., mentionate de HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, periodicitatea controlului medical pentru meseriile din cadrul firmei dvs. este de 1 an, ati depasit acest termen si in firma s-a produs un accident de munca, cu victima(e) carora trebuiau sa li se faca control medical periodic, este posibil sa primiti o amenda contraventionala.
Corect este sa nu mai pierdeti timpul si sa contactati medicul de medicina muncii cu care aveti incheiat contract de prestari servicii si sa planificati controlul medical periodic pentru toti lucratorii firmei.
gabibotea a scris:

s-a facut controlul la 1 luna dupa depasirea acestui termen ,

Daca ati intarziat cu efectuarea controlului medical periodic dar l-ati facut totusi nu e nici o problema, nu riscati nici o sanctiune, poate un avertisment verbal dar nu cred.
In fisele individuale de instructaj se va gasi o copie a ultimei fise de aptitudini eliberata de medicul de medicina muncii. Cel ce va verifica va controla daca controlul medical este valabil, in termen, si nu daca ultimul interval de timp a fost respectat.
Art. 81 alin (4) din NM de aplicare a Lg 319/2006 aprobare prin HG 1425/2006 cu modificari si completari ulterioare.

" Fişa de instruire individuală va fi păstrată de către conducătorul locului de muncă şi va fi însoţită de o copie a ultimei fişe de aptitudini completate de către medicul de medicina muncii."

Apoi legea 319/2006 sanctioneaza prin 13 lit j) neasigurare de catre angajator a controlului medical periodic dar dumneavoastra odata ce l-ati facut nu mai sunteti in culpa.
inspectorSSM, utilizator
inspectorSSM a scris:

gabibotea a scris:

s-a facut controlul la 1 luna dupa depasirea acestui termen ,

Daca ati intarziat cu efectuarea controlului medical periodic dar l-ati facut totusi nu e nici o problema, nu riscati nici o sanctiune, poate un avertisment verbal dar nu cred.
In fisele individuale de instructaj se va gasi o copie a ultimei fise de aptitudini eliberata de medicul de medicina muncii. Cel ce va verifica va controla daca controlul medical este valabil, in termen, si nu daca ultimul interval de timp a fost respectat.
Art. 81 alin (4) din NM de aplicare a Lg 319/2006 aprobare prin HG 1425/2006 cu modificari si completari ulterioare.

" Fişa de instruire individuală va fi păstrată de către conducătorul locului de muncă şi va fi însoţită de o copie a ultimei fişe de aptitudini completate de către medicul de medicina muncii."

Apoi legea 319/2006 sanctioneaza prin 13 lit j) neasigurare de catre angajator a controlului medical periodic dar dumneavoastra odata ce l-ati facut nu mai sunteti in culpa.

Corect e "Fisa de aptitudine" nu "Fisa de aptitudini".
Pentru Ionion 2000 care a scris:

Corect e "Fisa de aptitudine" nu "Fisa de aptitudini".

Acelasi mesaj l-ati postat si cu ocazia altei interventii, fara a da de fapt un sfat competent la problema ridicata de utilizator.
Pentru veridicitatea prevederilor din HG nr. 1425/ 2006 art.81 al.(4) este corect sa studiati documentul legislativ, care se gaseste pe internet. Daca legiuitorul a gresit formularea, puteti sa-l sesizati in scris pe acesta.
Consultantul care a raspuns la discutie, a copiat intocmai art. de lege, asa cum a fost el formulat de catre legiuitor.
Este bine sa vorbim si sa scriem corect, dar cand utilizatorii asteapta sfaturi competente de la noi, este bine sa le dam daca le cunoastem. Va asteptam cu astfel de sfaturi competente.
gigipopa a scris:

Pentru Ionion 2000 care a scris:

Corect e "Fisa de aptitudine" nu "Fisa de aptitudini".

Acelasi mesaj l-ati postat si cu ocazia altei interventii, fara a da de fapt un sfat competent la problema ridicata de utilizator.
Pentru veridicitatea prevederilor din HG nr. 1425/ 2006 art.81 al.(4) este corect sa studiati documentul legislativ, care se gaseste pe internet. Daca legiuitorul a gresit formularea, puteti sa-l sesizati in scris pe acesta.
Consultantul care a raspuns la discutie, a copiat intocmai art. de lege, asa cum a fost el formulat de catre legiuitor.
Este bine sa vorbim si sa scriem corect, dar cand utilizatorii asteapta sfaturi competente de la noi, este bine sa le dam daca le cunoastem. Va asteptam cu astfel de sfaturi competente.

Mai greseste si legiuitorul, dar noi trebuie sa ne exprimam corect, adica "Fisa de aptitudine" asa cum scrie in HG 355/2007, unde se afla formularul. Eu sint medic de medicina muncii si cred ca stiu ce spun.