Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Articol de lege
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Articol de lege

Va rog sa imi spuneti care este articolul de lege in care se precizeaza faptul ca fisele individuale privind protectia muncii trebuie sa stea la puctul de lucru si nu la sediul societatii

Va multumesc,
HG nr.1425/ 11.10.2006 cu modificarile si completarile ulterioare, care aproba Normele metodologice de aplica a Legii ssm nr. 319/ 2006 mentioneaza la:
-art. 81 al.(4) Fisa de instruire individuala va fi pastrata de catre conducatorul locului de munca si va fi insotita de o copie a fisei de aptitudini, completata de catre medicul de medicina muncii in urma examenului medical la angajare.
gigipopa a scris:

HG nr.1425/ 11.10.2006 cu modificarile si completarile ulterioare, care aproba Normele metodologice de aplica a Legii ssm nr. 319/ 2006 mentioneaza la:
-art. 81 al.(4) Fisa de instruire individuala va fi pastrata de catre conducatorul locului de munca si va fi insotita de o copie a fisei de aptitudini, completata de catre medicul de medicina muncii in urma examenului medical la angajare.

Corect e "Fisa de aptitudine" nu "Fisa de aptitudini".
ionion2000 a scris:

Corect e "Fisa de aptitudine" nu "Fisa de aptitudini".

Depinde de unde se preia termenul
Fisa de aptitudine in HG nr. 355/2007
Fisa de aptitudini in NM aplicare Legea 319/2006 aprobate prin HG 1425 /2006 cu modificari si completari ulterioare.

Textul corect este
"(4) Fişa de instruire individuală va fi păstrată de către conducătorul locului de muncă şi va fi însoţită de o copie a ultimei fişe de aptitudini completate de către medicul de medicina muncii.
inspectorSSM, utilizator
inspectorSSM a scris:

ionion2000 a scris:

Corect e "Fisa de aptitudine" nu "Fisa de aptitudini".

Depinde de unde se preia termenul
Fisa de aptitudine in HG nr. 355/2007
Fisa de aptitudini in NM aplicare Legea 319/2006 aprobate prin HG 1425 /2006 cu modificari si completari ulterioare.

Textul corect este
"(4) Fişa de instruire individuală va fi păstrată de către conducătorul locului de muncă şi va fi însoţită de o copie a ultimei fişe de aptitudini completate de către medicul de medicina muncii.

1. "Fisa de aptitudine" se intocmeste conform HG 355/2007; daca in alte acte normative scrie altfel, e gresit (doar sintem in Romania);
2. "Fisa de aptitudine" se refera la aptitudinea in munca, nu la aptitudinile personale ale angajatului (dans, desenat, cintat, alergat, etc.).

Alta abordare diferita a aceluiasi termen "riscul profesional":
1. in HG 355/2007 "Fisa de identificare a factorilor de risc profesional" e in functie de CNP, ocupatia, postul si locul de munca al angajatului;
2. in Legea 319/2006 "Fisa de identificare a factorilor de risc profesional" e la locul de munca al angajatului.

Cum e corect?
ionion2000, utilizator
Va propun sa mutam discutia referitoare la abordarea diferita a unor termeni, pe o alta sectiune a forum-ului si anume - discutii diverse, pentru a nu "incurca" in niciun fel utilizatorii din sectiunea ssm, care vor cu totul altceva de la noi cei care intervenim in discutie.