Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Justitia e oarba...Total....sau mai intrezareste ceva?
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Justitia e oarba...Total....sau mai intrezareste ceva?

Ieri a avut loc un Referendum in tara mea, Romania. Pentru validarea lui CREMA Justitiei, adica....Curtea Constitutionala (Pardon ! pentru..cacofonie) , vreo..cateva persoane au impus un quovrum de participare de 50% + 1 (neaparat +1 !) din....Din. Dintr-o lista ce nu a mai fost actualizata de ani de zile. Dar, chiar si asa.Eu ma intreb si va intreb: Cand impui un quorum nu trebuie ca regulile jocului sa fie respectate?... A impune mai intai un quorum ca apoi sa-l boicotezi, mie nu mi se pare corect. Dumneavoastra ce credeti? Mie mi se pare asa....un fel de crima cu premeditare, ca sa ma exprim in limbaj...juridic. Nu credeti ca macar membrii de partid cu carnet PDL ar trebui numarati ? Boicotul lor este o ACTIUNE perfect politica, ei au votat prin absenta... Nu pot fi comparati cu absenteistii..."normali"...Si...ce se intampla cu cei...peste 8 milioane care NU-L MAI VOR pe Dl.Basescu ca presedinte? Care reprezinta peste 80% din votul celor prezenti....Oare Dl. Basescu chiar crede ca mai este un Presedinte legitim? Votat de 5 milioane, demis de 8. Grea zi pentru Romania.
Unde-i lege nu-i tocmeală . Dacă trebuie cvorum , el trebuie împlinit. Din păcate, procentul covârşitor al celor care au spus da, nu poate produce efecte juridice, deşi spune totul. Nu este singurul caz în care legea devine o piedică , în loc să ajute cetăţenii. Cu alte cuvinte, legea trebuie respectată, dar în acest caz, respectul ar fi trebuit să fie reciproc. Îmi pare rău de tot ceea ce se întâmplă , şi am avut ocazia să înţeleg, chiar dacă nu fac parte şi nici nu simpatizez măcar cu vreun partid sau altul, cum aceia care ,,trăiesc,, bine, şi-au permis să-şi bată joc de acei oameni care, din ce în ce mai mulţi , abia îşi mai duc viaţa de azi pe mâine. Aceştia ar fi putut , totuşi, să meargă în număr mai mare la vot. Dar oare, câţi dintre ei au înţeles cum stă treaba cu cvorum-ul? Au lăsat poate, aşa cum sunt obişnuiţi, ca alţii să decidă în locul lor. Lipsa unei ,,educaţii,, în materie electorală,, , juridică, a condus la zădărnicirea speranţelor lor .
Eu aştept cu nerăbdare să văd dacă boicotul va fi cumva sancţionat, luat în calcul , recunoscut . Dacă un prim ministru al unui stat vecin avea legitimitate să influenţeze cetăţenii şi să-i îndemne la absenteism la vot. Aştept să văd reacţiile Europei , ale Curţii Constituţionale.
ªi cred că ar fi cazul să se schimbe legea referendumu-lui.
Mai aştept să văd dacă un om impotriva căruia s-a dovedit că au fost 86, 90 % dintre cetăţenii care s-au prezentat la vot, mai are curajul să apară şi să-i privească în ochi pe aceştia.
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator
Nu exista efec fara cauza! Nu am gasit motivele grave "legale",care puteau duce la aceasta suspendare!Doar...interesele unora sau a altora!.Si atunci pentru a respecta adevarul,daca,lipseste cauza,sa folosesti puterea, doar daca o detii si poti nu cred ca este corect!.NU poporul a decis suspendarea !.Trebuiau respectate regulile pana a se ajunge la suspendare ".Demite-l" daca trebuie dar fa-o Legal!.Si democratic!.
cvorum la referendum e o anomalie.... o chestie absolut "originala" a politicii romanesti a carei sursa nu putea fi decat suspendatul, ca numai el avea interes in impunerea lui, a cvorumului...

... il impune, boicoteaza, trage tzeapa prin neprezentare si..sii... nu se face cvorumul!... si cica tot el e presedinte... crede el:rofl:...

... au votat 7 milioane pentru demitere, dar are texte pregatite, de-a dreptul caraghioase, cum altfel...

"Aş remarca faptul că românii, circa 10,5 milioane, nu au participat la referendum sau au spus nu propunerii de suspendare a preşedintelui. Trebuie să înţelegem că naţiunea română are 22 de milioane de cetăţeni şi nu doar 7 milioane. Dacă cineva îşi propune să-i reprezinte doar pe cei 7 milioane, eu nu pot fi preşedinte decât pentru cei 22 de milioane..." basescu, declaratie presa

... nu poate fi adevarat:rofl:

Nu comentez cum au decis cei 256 de parlamentari sau cati au fost ei suspendarea Presedintelui Romaniei, indiferent cine este el....
Problema cum o vad eu este extrem , dar extrem de simpla : ca in ultimii 7-8 ani , PSD-ul a suferit la capitolul organizare si strategie....adica teorie si tactica de lupta ...:D...au avut tactica pusa la punct de data aceasta ,dar le-au lipsit oamenii care sa si pregateasca armata...adica s-au cam dus la razboi cu 2-3 alice in tolba ...au tras de a rasunat toata padurea si , cand a iesit ursul din barlog deranjat de zgomote , au ramas cu puscoacele goale ....Cam asta este parafrazand situatia....
Normal, ca Presedintele suspendat deocamdata are tot dreptul sa rada de vanatorii astia si cu partea dorsala...si cand spun asta ma refer la faptul ca butoanele erau la vanatori , organizarea vanatorii ei au facut -o,. ursul statea in barlogul sau si nu a avut libertate de miscare in padure....Si, cand colo , vanatorii nu numai ca au irosit o groaza de energie , dar au adus ogari multi , gonaci, puhoi de lume , energii risipite pentru ce ?! Hmmm.... Ideea este ca amatorismul asta costa , si costa al naibii de scump....Cat a costat referendumul? Nu aud...
Cine a platit? Eu , tu , voi , NOI, ROMANII!
Cui apartine vina ca listele electorale sunt antice , de demult , posibil sa gasim strabunici si luptatori in primul razboi mondial?!? Vanatorilor cu pusca fara alice....
Din pacate vanatoarea asta costa si costurile tot poporul roman le suporta.,...Cineva trebuie sa isi asume si raspunderi , sa dea dovada de maturitate politica , nu de amatorism si de copilarie intarziata....Fara suparare!
eu n-am inteles cum de li s-a putut impune/cum de au acceptat cvorumul (ca atunci, practic, s-a si dat "rezultatul", evident "din burta", la referendum- "invalid"!) dupa ce l-au suspendat...

sau, ma rog, inteleg, da' nu pot sa cred.

ContSters257414, utilizator