Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plafon casa !
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plafon casa !

Va rog sa-mi spuneti si mie care este ultimul act normativ sau ultima reglementare privind soldul casei la sfarsit de zi ! va multumesc anticipat !
OG 94/2004
OG 15/1996 a fost modificata de OG 94/2004
OG nr. 94/2004 modifica OG nr. 15/1996 dupa cum urmeaza:

1. La articolul 5 alineatul 2, litera c) va avea urmatorul cuprins:
c) plati catre persoane juridice in limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, platile catre o singura persoana juridica fiind admise in limita unui plafon zilnic in suma de 50.000.000 lei. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre furnizorii de bunuri si servicii, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 50.000.000 lei. Se admit plati catre o singura persoana juridica in limita unui plafon zilnic in numerar in suma de 100.000.000 lei, in cazul platilor catre retelele de magazine de tipul Cash&Carry, care sunt organizate si functioneaza in baza legislatiei in vigoare. Sunt interzise platile fragmentate in numerar catre astfel de magazine, pentru facturile a caror valoare este mai mare de 100.000.000 lei.

2. Alineatele 6 si 7 ale articolului 5 se abroga.
Asa cum v-a raspuns @miha7070 alin 6 si 7 au fost abrogate de Legea 507/17.11.2004 pentru aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 94/2004 privind reglementarea unor măsuri financiare - M.Of 1080/19.11.2004 :
12.La capitolul II secţiunea a 2-a articolul II, punctul 2 va avea următorul cuprins:
"2. Alineatele 6 şi 7 ale articolului 5 se abrogă."
[ link extern ]