Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dizolvare si lichidare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dizolvare si lichidare

am o societate cu un singur asociat, fara datorii , are sume platite in plus la impozite
am trecut de prima etapa , am facut balanta pe 0 , trebuie sa fac bilant de inchidere
si nu stiu dacadepun si dec101. Va rog sa ma lamuriti ce trec in bilant ce documente atasez, daca fac raport de gestiune etc si modul de inchidere aconturilor avand 1012/C,1061/C, 117 /D , 205/D, 4311/ D, 441/ D,446/D,461/D, 5311/D
Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă cu lichidare, potrivit legii, au obligația să depună declarația anuală de impozit pe profit și să plătească impozitul până la data depunerii situațiilor financiare la organul fiscal competent din subordinea Agenției Naționale de Administrare Fiscală – conform Cod Fiscal art. 34 alin. (14).

Persoanele juridice care, în cursul anului fiscal, se dizolvă fără lichidare au obligaţia să depună declaraţia anuală de impozit pe profit şi să plătească impozitul până la închiderea perioadei impozabile – conform Cod Fiscal art. 34 alin. (15).

[ link extern ]