Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura inregistrata gresit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura inregistrata gresit

buna ziua
in luna martie 2012 am inregistrat o factura fiscala cu 100 de lei in plus fara tva
cum fac sa coerctez aceasta eroare
am facut 4111=4427 -24 si 4111=704 -100 lei
totalul facturii este cu 124 lei mai mult decat normal. problema este ca am facut aceste note si nu mi se inchide soldul clientului sa bag prin 473?sau ceva de genul?va rog ajutati-ma, va multumesc frumos
trebuie sa vi sa inchida,daca ati incasat doar cit trebuia,daca incasarea clientului a fost la factura gresita,atunci stornati si incasarea..
5311=411 in rosu valoarea 124 lei.si asa vi se inchide contul.
Iulia nu avea cum sa inregistreze si incasarea cu 124 lei in plus. Dupa parerea mea. :hm:
Soldul trebuie sa se inchida , daca ati facut aceasta nota contabila. Numai daca nu ati "balarit", cum le spun eu fetelor mele, ceva pe acolo.
Daca nu va descurcati, reveniti cu detalii si incercam sa va ajutam.

In plus, aveti grija ca trebuie sa depuneti o noua declaratie 394 aferenta lunii martie, unde trebuie corectata valoarea aceastei facturi. In declaratia 300 aferenta lunii iulie treceti suma de la TVA, la regularizari, cu minus.
va multumesc pentru raspuns
nu inteleg dece in balanta clienti nu-mi apare -124 sa se inchida soldul; clientul mi-a platit corect dar din neatentie am introdus cu 100 lei mai mult. nu stiu ce sa mai fac.Eu am introdus aceste note la sectiune "note contabile" in program. sa o bag k o factura???
Sa tineti minte pentru Dvs.: atunci cand inregistrati eronat o operatiune in analitic, stornarea o faceti tot acolo, nu numai in sintetic prin nota contabila. De aceea soldul clientului era acelasi.
Procedati apoi cum v-am indicat mai sus.:)