Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adaugare nume la copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adaugare nume la copil

Buna ziua!Am o fetita in varsta de 3 ani care a rezultat dintr-un concubinaj.Ea poarta numele de familie a tatalui ei,As dori sa ii adaug si numele meu de fata in schimb nu stiu cum se procedeaza.Nu mi-a trecut prin minte cand am facut certificatul de nastere sa ii trec si numele meu.Multumesc
Mergeti la primarie si interesati-va de procedura numita schimbare de nume pe cale administrativa. Daca copilul a fost recunoscut de tata va trebuie si acordul acestuia.
asta va fi o problema,nu suntem cei mai buni prieteni(nu mai vorbim deloc,pensia alimentara nu o plateste doar cand are chef,ameninta,injura,jicneste..etc)iar fetita de cand s-a nascut l-a vazut de 4-5 ori.Multumesc frumos