Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Despre somatii de plata si balbaiala dintre companii ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Despre somatii de plata si balbaiala dintre companii pe care eu trebhuie sa o platesc

Buna ziua. Vreau sa va felicit pentru ceea ce faceti. Urmaresc cu interes evolutia siteului Dumneavoastra si munca voluntara pe care o depuneti pentru constientizarea si aplicarea legii.
Sa intru in problema. Iata situatia:
in decembrie 2007 am cumparat un abonament de telefon Cosmote de la Germanos Orhideea. A trebuit sa astept cateva zile pentru ca nu mai aveau telefoanul pe care il vroiam eu. Pe factura Cosmote (emisa mereu pe 4) scrie ca suma trebuie achitata pana pe 21 a fiecarei luni. Pana acum am avut grija si am platit pe data de maxim 24 datoria. La un moment dat asta vara pe luna a 6-a caserita a introdus gresit cu o litera codul abonat atunci cand am achitat si astfel desi am platit pe 11.06 m-am trezit pe 02.07 cu telefonul inchis. Am sunat la ei si m-au reconectat dupa ce le-am dictat numarul chitantei.
Vremea a trecut. Ieri imi vine acasa o Somatie de plata in care se specifica ca datorez unei firme numite SC COROLA ROSA SRL suma de 698,86. In hartia primita se specifica ca "Desi ati fost notificat anterior cu privire la datoria Dvs", dar eu nu am mai primit nimic pana acum. de asemenea timpul este scurt, actul a venit pe 12 si trebuie platit pana pe 16.
Mi-a cazut cerul in cap. Nu stiam despre ce e vorba. Era prea tarziu sa mai sun undeva in ziua respectiva. In mintea mea tot timpul au trecut tot felul de griji si idei. Daca cineva a facut un credit pe numele meu sau cine stie ce alte lucruri care pareau foarte sumbre! Nu stiam ce reprezinta firma respectiva si nici de ce ar trebui sa le dau bani, pe harta aia nu scria nimic altceva.
Azinoapte nu am putut dormi. Sunt genul de om care nu imi fac datorii. Urasc a imprumut de la prieteni sau de la vreo banca. Aseara cu hartia aia in mama am ajuns la Germanos Orhideea unde superiorul de acolo mi-a spus ca compania respectiva e o franciza Germanos (dar nu mi-a spus ca e vorba de ei desi le-am aratat hartia si tocmai ei sunt firma respectiva).
Astazi am fost sunat de o domnisoara de la firma de recuperare. Mi-a spus ca odata cu contractul primit am mai primit unul si pe ultima pagina era o clauza prin care ma oblig sa platesc factura pana in 30 de zile de la data emiterii altfel sunt dator firmei respective Corola Rosa cu 200 de euro. Eu i-am demonstrat ca am platit la timp trimitandu-i o scanare continand chitantele din luna 6 si 7 a 2008. In loc sa isi ceara scuze m-a pus sa ma duc la Cosmote si "sa ii fac sa recunoasca ca din cauza lor nu au intrat banii la timp in cont". Am dat multe telefoane si am alergat mult.
E clar ca cineva a gresit si nu eu si totusi m-au pus pe mine sa alerg. In loc sa cerceteze sa vada daca sunt vinovat trebuie sa imi pierd eu timpul sa demonstrez ca nu sunt vinovat.
Vreau sa adaugat ca sunt o persoana nevrotica, am avut in ultimii ani si inca mai am stari de deficienta respiratorie pe baza de stres legate de un episod mai vechi din viata mea. Deci daca cineva imi spune sa ma linistesc imi spune degeaba.
Curiozitatea mea este legata de cum as putea sa amendez firma Rorola Rosa si poate chiar si cealalta firma recuperatoare. FIrma reclamanta pentru ca nu m-a contactat ca sa imi ceara explicatii, si mai ales pentru ca a atasat acea clauza la coada contractului. Nu are nici o logica sa ceara asemenea caruta mare de bani pentru ce? Pentru ca intarzii cu plata la compania de telefonie. Eu nu le platesc lor ci Cosmoteului si apoi Cosmoteul le plateste suma necesara conform intelegerilor dintre ei chiar daca eu nu platesc la timp abonamentul. De ce sa ma taxeze pe mine pe mine pentru ca nu dau bani altei companii. Care este rostul si logica acestei taxe. Acesti 200 de euro sunt cam aceiasi cantitate de bani pe care am platit-o eu le Cosmote pe un an pentru 2 abonamente.
Domnisoara respectiva de la firma de recuperare mi-a zis ca am semnat contractul. Ei bine am luat contractele si pe exemplarul meu nu apare semnatura ca si dovada ca am citit contractul. De asemenea va asigur ca cei care mi-au facut contractele nu mi-au zis nimic despre aceasta clauza care pana la urma ma poate costa mai mult decat abonamentul pe un an. Daca stau sa ma gandesc, anul trecut am revervat un aboanament si am asteptat cateva sapatamani pana a venit telefonul. Cand in final m-am dus sa il ridic am dat buletinul si ei mi-au dat la semnat contractul cu Cosmoite si fara sa precizeze contractula cesta cu ei. Imi aduc aminte ca timpul ala a zis asa: Semnati aici si aici, nu m-a indemnat, sa citesc nu mi-a dat nici o explicatie (sincer ultima foaie poate nici nu am semnat-o si au pus ei semnatura daca or fi pus-o). Este hotie la drumul mare. Ce as putea face? Sa ii dau in judecata sa le cer daune si daca da ce sanse credeti ca as avea de reusita si ce ar trebui sa invoc?
Multumesc mult. Sa imi iertati ditamai romanul...
Mai intai care sunt partile contractului? Cine emite facturile? Am dedus trei parti si nu stiu calitatile fiecareia. Fii un pic mai succint si punctual.
Firma COSMOTE trebuie să vă dea un răspuns complet funcţie de care vă adresaţi protecţiei consumatorilor.
As vrea sa ma ajutati cu un sfat ca numai stiu la cine sa apelez...
Acum 3 ani am avut un abonament la Cosmote iar dupa un an,prin ianuarie 2008 am renuntat la acest abonament...am depus o cerere si mi s-a zis ca se va inregistra si nu voi mai plati factura din acel moment.Cred ca mi-au mai trimis o factura numai imi aduc bine aminte.Ideea este ca dupa 2 ani de la inchiderea acestui abonament imi vine o somatie de plata de la CREDITEXPRESS prin care sunt anuntata ca am de plata doua facturi pe ianuarie si februarie 2008 in valoare totala de 502 ron (cu tot cu penalitati).Facturile insumate sunt in valoare de 50 de ron restul penalitati.Eu nu am stiut de aceste facturi pt ca nu am fost informata.Eu stiam inchis acest abonament.
Intrebarea este:nu era normal sa fiu informata despre aceste facturi mai devreme?ca sa nu se stranga atatea penalitati?de ce dupa doi ani de zile imi trimit aceasta somatie?
Cand am sunat la ei pentru mai multe detalii mi-au zis ca am fost informata ca cererea mea de inchidere a fost respinsa...de ce?nu se stie.Eu oricum nu am primit nimic.Ce pot face eu in acest caz?si ce drepturi am.As vrea sa-i dau in judecata pentru ca isi bat joc de noi.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Multumesc mult.