avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 284/2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 284/2012

Art. 34 din legea 284/2010 se aplica la cadrele didactice din universitar?
Se pot cere cei 75% pentru persoanele care conduc sau lucreaza in proiecte din fonduri nerambursabile?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Raresh_81 , utilizator 23:45, 1 August 2012
ART. 34 din Legea nr.284/2010:
(1) Personalul din autoritãţile administraţiei publice centrale, din structurile din subordinea autoritãţilor administraţiei publice centrale şi din instituţiile publice locale, nominalizat în echipele de proiecte finanţate din fonduri comunitare nerambursabile postaderare, precum şi din împrumuturi externe contractate sau garantate de stat rambursabile sau nerambursabile, beneficiazã de la data intrãrii în vigoare a prezentei legi de o majorare a salariului de bazã cu pânã la 75%, iar începând cu 1 ianuarie 2011, în locul majorãrii de pânã la 75%, de o majorare de pânã la 25 de clase de salarizare suplimentare aplicatã la salariul de bazã lunar, proporţional cu timpul efectiv alocat realizãrii activitãţilor pentru fiecare proiect, indiferent de numãrul de proiecte în care este implicat, fãrã a depãşi durata maximã a timpului de lucru prevãzutã de normele legale în vigoare şi fãrã a depãşi în total numãrul maxim de clase de salarizare prevãzut la art. 10 alin. (2).
Asta am citit si eu, am legea. Ma intereseaza insa practic. Conduc un proiect pe fonduri nerambursabile. Sunt cadru universitar. Am dreptul la cei 75% pentru orele lucrate pe proiect? Sau ma rog, de o suplimentare cu 25 de clase de salarizare.
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 1 August 2012
Raresh_81, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

75% majorare - proiecte finantate din fonduri comunitare nerambursabile secretaruat secretaruat cum se acorda in anul 2011 majorarea de 75 % pentru cei care ocupa de proiecte (vezi toată discuția)
Legea nr. 284/2010 mirceamonac mirceamonac Cand intra in vigiare legea cadru privind salarizareaunitara a personalului platit din fonduri publice (vezi toată discuția)
Legea 284/2010 - art. 34 aartist aartist Buna seara, In cazul in care o persoana angajata la o institutie publica in clasa 60 de salarizare face parte din mai multe echipe de proiecte, avand ... (vezi toată discuția)