Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 284/2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 284/2012

Art. 34 din legea 284/2010 se aplica la cadrele didactice din universitar?
Se pot cere cei 75% pentru persoanele care conduc sau lucreaza in proiecte din fonduri nerambursabile?
Multumesc
ART. 34 din Legea nr.284/2010:
(1) Personalul din autoritãţile administraţiei publice centrale, din structurile din subordinea autoritãţilor administraţiei publice centrale şi din instituţiile publice locale, nominalizat în echipele de proiecte finanţate din fonduri comunitare nerambursabile postaderare, precum şi din împrumuturi externe contractate sau garantate de stat rambursabile sau nerambursabile, beneficiazã de la data intrãrii în vigoare a prezentei legi de o majorare a salariului de bazã cu pânã la 75%, iar începând cu 1 ianuarie 2011, în locul majorãrii de pânã la 75%, de o majorare de pânã la 25 de clase de salarizare suplimentare aplicatã la salariul de bazã lunar, proporţional cu timpul efectiv alocat realizãrii activitãţilor pentru fiecare proiect, indiferent de numãrul de proiecte în care este implicat, fãrã a depãşi durata maximã a timpului de lucru prevãzutã de normele legale în vigoare şi fãrã a depãşi în total numãrul maxim de clase de salarizare prevãzut la art. 10 alin. (2).
Asta am citit si eu, am legea. Ma intereseaza insa practic. Conduc un proiect pe fonduri nerambursabile. Sunt cadru universitar. Am dreptul la cei 75% pentru orele lucrate pe proiect? Sau ma rog, de o suplimentare cu 25 de clase de salarizare.
Multumesc
Raresh_81, utilizator