avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Tratament fiscal - indemnizatie nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Tratament fiscal - indemnizatie nastere

Buna ziua tuturor!
Va rog , sunt presata de timp si pana acum nu am acordat nicio indemnizatie pentru nastere copil, conform art.55 lit.c din CCMUN 2007-2010 . Desi suntem institutie publica , se pare ca trebuie sa respectam prevederile CCMUN . Acum ca am o cerere de solicitare ,va rog sa-mi spuneti care este tratamentul fiscal al acestei indemnizatii ?
Cu toata stima ,
Cel mai recent răspuns: mihai_u , utilizator 14:59, 15 Ianuarie 2009
Cred ca este vorba de art.51 lit.c din CCMN ;)
Potrivit art.55 alin.2 lit.k din Codul fiscal, orice alte sume sau avantaje de natura salariala ori asimilate salariilor sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit.
zzenovia a scris:

Buna ziua tuturor!
Va rog , sunt presata de timp si pana acum nu am acordat nicio indemnizatie pentru nastere copil, conform art.55 lit.c din CCMUN 2007-2010 . Desi suntem institutie publica , se pare ca trebuie sa respectam prevederile CCMUN . Acum ca am o cerere de solicitare ,va rog sa-mi spuneti care este tratamentul fiscal al acestei indemnizatii ?
Cu toata stima ,


Ajutoarele pentru nastere, acordate conform art. 51lit c. CCMUN, sunt venituri neimpozabile.
Pentru Maria_ioana ,
Spune-mi ,te rog , baza legala pentru afirmatia ta .
Eu cred , totusi , ca este impozabila , este indemnizatie nu un ajutor .
zzenovia a scris:

Pentru Maria_ioana ,
Spune-mi ,te rog , baza legala pentru afirmatia ta .
Eu cred , totusi , ca este impozabila , este indemnizatie nu un ajutor .


CCMUN
"ART.51.
In afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate"

Codul fiscal
"Art 55 alin 4
(4) Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit:
a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere, veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor, contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca. "


Multumesc , nu se impoziteaza .
Ma gandesc acum ca salariul mediu pe unitate ar trebui sa fie salariul mediu net pe unitate.
Plata ar trebui sa nu se faca din fondul de salarii .

Alte discuții în legătură

Ajutor nastere mnd mnd Buna ziua, Nu stiu daca dumneavostra ma puteti ajuta daca nu cu un raspuns macar cu niste date de contact utile unde as putea sa intreb daca pentru ajutorul ... (vezi toată discuția)
Contributii salariu compensatoriu mnd mnd Buna ziua, In cazul in care unui salariat ii moare un copil care se afla in intretinerea sa unitatea trebuie sa-i acorde un salariu mediu pe unitate, asa ... (vezi toată discuția)
Salariu suplimentar pt nasetre elenabad elenabad buna ziua va rog daca ma puteti ajuta intr-o problema pe care as vrea sa o stapanesc bine inainte de a ma adresa angajatorului in cat timp se prescrie ... (vezi toată discuția)