Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul minim si contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul minim si contractul colectiv de munca

Buna ziua!
Imi puteti spune va rog daca s-a majorat salariul minim pe economie incepand cu 1 ianuarie 2009 si cu cat?
Si inca o problema: avem un contract colectiv de munca inregistrat la Directia de Munca in nov 2008, dar tb modificat, deoarece nu este complet, iar la reprezentantii salariatilor au fost facute niste greseli . Intrebarea mea este urmatoarea: daca vom avea vreun control de la ITM, suntem in regula ?
Va multumesc anticipat.
De la 1 ianuarie 2009, valoarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata este de 600 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 ore in medie pe luna in anul 2009, reprezentand 3,529 lei/ora. Majorarea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata a fost stabilita prin art.2 din Hotararea Guvernului nr. 1051/2008, publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 649 din 12 septembrie 2008.
In legatura cu CCM, daca acesta a fost inregistrat consider ca ati primit si un termen pentru a fi rafecut in cazul in care au fost unele greseli. Pentru a fi in regula el trebuie refacut in acel termen. Oricum, nu trebuie sa lasati sa treaca prea mult timp.
HOTÃRÂRE Nr. 1051 din 10 septembrie 2008
pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 649 din 12 septembrie 2008
În temeiul art. 108 din Constituţia României, republicată, şi al art. 159 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare,

Guvernul României adoptă prezenta hotărâre.

ART. 1
Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 540 lei lunar, în perioada 1 octombrie - 31 decembrie 2008, pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună, reprezentând 3,176 lei/oră.
ART. 2
Începând cu data de 1 ianuarie 2009, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 600 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună în anul 2009, reprezentând 3,529 lei/oră.
ART. 3
În luna iunie 2009, Guvernul, împreună cu partenerii sociali, va analiza valoarea realizată a câştigului salarial mediu brut lunar corespunzător primelor 4 luni. În situaţia în care se constată abateri mai mari de 5% între câştigul salarial mediu brut lunar pe economie realizat faţă de cel prognozat pe întregul an, Guvernul va modifica prin hotărâre salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, de la 1 iulie 2009, astfel încât ponderea acestuia în câştigul salarial mediu brut lunar să fie 33%.
ART. 4
Pentru personalul din sectorul bugetar, nivelul salariului de bază, potrivit încadrării, nu poate fi inferior nivelului salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată prevăzut la art. 1 şi 2.
ART. 5
(1) Stabilirea, pentru personalul încadrat prin încheierea unui contract individual de muncă, de salarii de bază sub nivelul celui prevăzut de art. 1 şi 2 constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă de la 1.000 lei la 2.000 lei.
(2) Constatarea contravenţiei şi aplicarea sancţiunii prevăzute la alin. (1) se fac de către personalul Ministerului Muncii, Familiei şi Egalităţii de ªanse, prin inspectoratele teritoriale de muncă judeţene şi al municipiului Bucureşti, împuternicit, după caz, prin ordin al ministrului muncii, familiei şi egalităţii de şanse.
(3) Prevederile alin. (1) şi (2) se completează cu dispoziţiile Ordonanţei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contravenţiilor, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările şi completările ulterioare.
ART. 6
(1) Prezenta hotărâre intră în vigoare la data de 1 octombrie 2008.
(2) La data intrării în vigoare a prezentei hotărâri, Hotărârea Guvernului nr. 1.507/2007 pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 877 din 20 decembrie 2007, se abrogă.

PRIM-MINISTRU
CÃLIN POPESCU-TÃRICEANU

Contrasemnează:
Ministrul muncii,
familiei şi egalităţii de şanse,
Paul Păcuraru

p. Ministrul economiei şi finanţelor,
Eugen Teodorovici,
secretar de stat

Bucureşti, 10 septembrie 2008.
Nr. 1.051.

Domnii de la ITM trebuiau sa stie in noiembrie 2008 ca inca din septembrie a aparut hotararea care anticipeaza majorarea salariului minim de la 1 ianuarie 2009. Apoi nulitatea unui articol din CCM nu atrage nulitatea intregului contract. In mod evident, salariul minim din unitate este cel stipulat prin lege (daca nu este mai mare). In opinia mea, nu riscati nimic.
alinaion82 a scris:

Buna ziua!
Imi puteti spune va rog daca s-a majorat salariul minim pe economie incepand cu 1 ianuarie 2009 si cu cat?
Si inca o problema: avem un contract colectiv de munca inregistrat la Directia de Munca in nov 2008, dar tb modificat, deoarece nu este complet, iar la reprezentantii salariatilor au fost facute niste greseli . Intrebarea mea este urmatoarea: daca vom avea vreun control de la ITM, suntem in regula ?
Va multumesc anticipat.

Ma intreb ce greseli ar fi putut face reprezentantii salariatilor in CCM...........
Cum un CCM la nivel de unitatese poate incheia pentru 2 ani si poate fi mentinut pana la un nou CCM la salariul minim nu se scrie o suma anume ci doar ca acesta va fi salariul minim in vigoare.
Daca CCM este inregistrat la ITM si s-a primit confirmarea pentru legalitatea lui nu aveti nici o problema. Daca doar a fost depus si vi s-a solicitat modificarea acestuia pentru anumite articole este bine sa depuneti modificarile pentru a putea sa fie inregistrat.
Cum obligatorie este negocierea CCM si aveti dovada acesteia nu veti avea probleme cu inspectorii ITM .Veti aplica oricum CCMUN.
adelaida_07, utilizator