Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale transmitere creante catre mostenitori
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

transmitere creante catre mostenitori

Buna ziua am o speta sper sa ma puteti ajuta.
Persoana X mostenitoarea defunctului Y solicita stergerea datoriilor reprezentand amenzi neachitate luate in debit de catre primarie invocand art. 29 cod procedura fiscala. as vrea sa stiu daca aceste datorii catre bugetul local se transmit mostenitorilor sau se sterg in momentul decesului, persoana X doreste deschiderea procedurii succesorale si are nevoie de certificat fiscal unde sa apara fara datorii. va rog si cadru legal.
MULTUMESC
Codul de procedura fiscala:
"Art. 29 Drepturile şi obligaţiile succesorilor

(1) Drepturile şi obligaţiile din raportul juridic fiscal trec asupra succesorilor debitorului în condiţiile dreptului comun.

(2) Dispoziţiile alin. (1) nu sunt aplicabile în cazul obligaţiei de plată a sumelor ce reprezintă amenzi aplicate, potrivit legii, debitorului persoană fizică."

Am vazut codul de procedura fiscala. Nedumerirea mea este daca amenzile care in prezent constituie datorie la bugetul local trebuiesc platite de catre mostenitori si daca puteti sa imi aratati cadru legal. Amenda a fost trimisa de la politie catre primarie sa fie luata in debit cand inca persoana amendata traia
maier_raul2000, utilizator
vi s-a raspuns anterior, adica vi s-a indicat cadrul legal potrivit caruia creantele fiscale constand in amenzile aplicate persoanelor fizice nu trec la succesorii debitorului (adica se sting prin decesul celui amendat). art. 29 alin 2 cod procedura fiscala contine si exceptia referitoare la amenzi. cereti autoritatii sa radieze debitul in baza certificatului de deces al debitorului

Formulati o cerere catre directia taxe si impozite locale din cadrul Primariei solicitand anularea obligatiilor fiscale conform art. 24 Cod procedura fiscala coroborat cu prevederile art. 29 alin. 2 Cod procedura fiscala. Anexati cererii o copie dupa certificatul de deces.

Multumesc mult pentru explicatii
maier_raul2000, utilizator