Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... actiune in pretentii, conform art 86 al.2 din Legea ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

actiune in pretentii, conform art 86 al.2 din Legea 85/2006

Potrivit art.86 al.2 din Legea 85/2006, "in cazul denuntarii unui contract , o actiune in despagubiri poate fi introdusa de catre contractant impotriva debitorului"
In literatura de specialitate unii autori sustin ca aceasta actiune este de competenta judecatorului sindic conform art. 11 din lege, altii(ZRP- de pillda)apreciaza ca art. 11 neinstituind o compenta speciala considera ca solutionarea acestei actiuni ar reveni instantei de drept comun.
Intrebarea este: totusi cine are competenta de a judeca aceasta cerere?
Buna dimineata .
Asa cum se si spune in lege,actiunea poate fi introdusa de catre contractant,cu calitate procesuala activa ,impotriva debitorului.Judecatorul nu introduce actiuni,el le solutioneaza .El poate introduce din oficiu, vicii de fond,procedura,sau altceva ,dar nu actiuni .Ar conveni principiului disponibilitatii procesului civil .
Cu stima,
Marius Bote .
Da, intrebarea se mentine, se introduce cererea in cadrul dosarului de insolventa sau pe dreptul comun?
Buna ziua .
In cadrul dosarului de insolventa,cu o cerere adresata judecatorului sindic.
Marius Bote .
Multumesc frumos pentru raspuns. Cum pot calcula valoarea pentru care cer despagubirile, daca se poate sa ma mai ajuti nitel?