Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Creditori ºi prag minim insolvenþã
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Creditori ºi prag minim insolvenþã

Bună ziua. ªtiu că în legătură cu procedura insolvenţei pragul minim de la care un creditor poate cere această procedură este de 45 000 RON. În cazul în care există mai mulţi creditori ale căror creanţe depăşesc însumate acest prag, dar individual nu, se poate efectua o cerere comună de către aceştia în vederea insolvenţei respectivei firme?
Vă mulţumesc.
nu, pragul se calculeaza pentru fiecare creditor in parte. nu se insumeaza creantele mai multor creditori.
Vă mulţumesc pentru răspuns.
Aşadar recuperarea acestor creanţe nu se poate face mai uşor dacă acţionează 10 creditori păgubiţi împreună. Există vreo altă soluţie prin procedura insolvenţei, lichidare sau faliment astfel încât creanţele să poată fi recuperate de către aceşti creditori sau singura soluţie este acţiunea de drept comun pentru despăgubiri?
nu exista alta procedura de recuperare prin l 85/2006 pentru creditorii sociali ci actiuni specifice de recuperare a creantelor (contractuale, delictuale...) prin actiuni urgente (somatia/ordonanta de plata) sau pe dreptul comun. Oricum actiunile trebuie pornite de fiecare creditor in parte pt. dreptul propriu pretins.
Buna dimineata .
Si daca intre creditori exista o asociatie in participatie,sau o alta forma de asociatie,sau creditorii sunt solidari ,existand solidaritate activa ?
Marius Bote .
Marius Bote, Practician in insolventa
matahachiro a scris:

nu, pragul se calculeaza pentru fiecare creditor in parte. nu se insumeaza creantele mai multor creditori.

Pragul se calculeaza prin insumarea tuturor creantelor !!!
conform art 31 din lege
"(3) Dacă între momentul înregistrării cererii de către un creditor şi cel al judecării acestei cereri sunt formulate cereri de către alţi creditori împotriva aceluiaşi debitor, tribunalul va verifica, din oficiu, la data înregistrării, existenţa dosarului pe rol, va dispune conexarea acestora şi va stabili îndeplinirea condiţiilor prevăzute la alin. (1) referitoare la cuantumul minim al creanţelor, în raport cu valoarea însumată a creanţelor tuturor creditorilor care au formulat cereri şi cu respectarea valorii-prag prevăzute de prezenta lege. "

se poate efectua o cerere comună de către aceştia în vederea insolvenţei respectivei firme?

Raspuns DA
sau mai multe cereri individuale care vor fi ulterior conexate