Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

am un credit cu ipoteca pe care il platesc lunar dar sunt executata silit ptr.restanta de la intretinere.Executorul judecatoresc poate sa ma execute pentru suma de 7000 lei fara acordul bancii?exista o modalitate de a face o intelegere cu executorul sa platesc datoria esalonat?Si daca nu se poate cat dureaza tot procedeul?
Sa respectat procedura pentru executare silită în cazul dumneavoastră?
In prealabil a existat o somatie prin care vi sa adus la cunostinta ca in termen de... daca nu va platiti creantele o sa fiti executati silit ?
ContSters259084, utilizator
Da.Azi am primit comunicarea de la executo sa ma prezint pentru stabilirea pretului ap.
[editat- eronat]

daca reusiti sa dicutati cu executorul, faceti-i o propunuere de reesalonare in scris, pentru a avea o siguranta, astfel ca daca dvs reusiti sa va tineti de reesalonare, nu are motiv sa continue executarea silita.
gi-jane2, moderator
Conform art. 409 alin. (1) Cod procedura civila, salariile si alte venituri periodice realizate din munca, pensiile acordate in cadrul asigurarilor sociale, precum si alte sume ce se platesc periodic debitorului si sunt destinate asigurarii mijloacelor de existenta ale acestuia pot fi urmarite:
a) pana la 1/2 din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligatie de intretinere sau de alocatie pentru copii;
b) pana la 1/3 din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.