Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul la concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul la concediu

buna seara. am si eu o intrebare: daca sunt angajata cu carte de munca de 5 luni am dreptul la concediu de odihna? cate zile? imi afecteaza concediul salariul pe luna urmatoare concediului? multumesc mult:D
camelia688, utilizator
Impropriu spus cu carte de munca, pentru ca acestea au iesit din uz incepand cu data de 01.01.2011.Informatiile legate de incheierea, modificarea, suspendarea ,incetarea muncii in baza unui contract de munca se inregistreaza in programul informatic bine cunoscut REVISAL. Revenind la intrebarea dumneavoastra ,da puteti beneficia de drepul de concediu de odihna.In lipsa unei programari, acest drept se acorda la solicitarea angajatului cu aprobarea angajatorului. O fractiune de concediu trebuie sa fie de cel putin 10 zile de concediu de odihna. Indemnizatia de concediu se acorda cu 5 zile lucratoare anterioare plecarii in concediu sau optional avans si lichidare in functie de cum va convine. Nu are cum sa va afecteze concediu de odihna , salariul pe luna urmatoare.
Oricand dupa data angajarii aveti dreptul la concediu de odihna.

Insa, acest lucru se stabileste cu angajatorul, prin programare, in functie de ceilalati salariati astfel incat activitatea sa poata fi desfasurata normal.

Concediul de odihna se acorda pe an calendaristic, trebuie acordat efectiv in sensul ca nu se poate compensa cu o suma in bani si nu mai tarziu de ultima zi a urmatorului.
multumesc pt raspuns:D