Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... asigurari medicale
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

asigurari medicale

sant insarcinata in 8 luni si nu lucrez deci nu am asigurare medicala.Am platit pana acum toate analizele necesare.Cum sa procedez sa nu platesc spitalizarea la nastere:">.Am avut asigurare la cas pe persoana fizica dar nu am mai reusit sa platesc in ultimii 2 ani, iar cei de acolo au spus ca trebuie sa platesc obligatorii toti anii din urma cu penalizari chiar daca am adus acte doveditoare ca in ultimii 2 ani nu am avut nici un venit#-oCum sa procedez avand in vedere ca spitalizare e destul de scumpa .Multumesc
1. Din Legea 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii:

Art. 213. - (1) Urmãtoarele categorii de persoane beneficiazã de asigurare, fãrã plata contribuţiei:
f) femeile însãrcinate şi lãuzele, dacã nu au nici un venit sau au venituri sub salariul de bazã minim brut pe ţarã.

2. - Asada pe perioada de sarcina si lauzie sunteti asigurata la sanatate fara sa platiti contributia.
- Luati legatura cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate sa va dea adeverinta de asigurat si nu veti mai plati nimic in acesta perioada.
Chiar daca teoretic sunteti incadrata intr-o categorie de asigurat fara plata contributiei,fiind insarcinata,Casa de Sanatate nu va va elibera adeverinta de asigurat daca aveti debite la asigurarea de sanatate in ultimii 5 ani (aveati obligatia de a va asigura si nu puteti face dovada platii contributiei),pana nu va veti achita datoria.
Daca doriti sa primiti adeverinta de asigurat si sa beneficiati de serviciile medicale asigurate,inclusiv spitalizarea,va veti prezenta la casa de sanatate cu urmatoarele acte:
-copie Carte de identitate sau Buletin de identitate (pg. 2,3,4 si mutatia daca e cazul)
-Adeverinta medicala sau copie Certificat de nastere copil
-Adeverinta cu veniturile impozabile din perioada 2007 – 2012 de la Adm.Fin.a Sectorului de domiciliu (original)
Vi se va stabili mai apoi cat aveti de platit din urma,dupa ce achitati primiti adeverinta cu care va veti prezenta la internare.