Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Bonuri de combustibil
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Bonuri de combustibil

Apelez din nou la profesionalismul dv intrebindu-va:
1.Cum trebuie sa inregistrez motorina achizitionata in UE de catre o firma de transport platitoare de tva si inreg.in ROI (,pe baza bonurilor de motorina) si careia ii recupereaza TVA aferent acestor achizitii o alta firma care se ocupa cu recuperari de tva din UE.
2.Cum declar aceste achizitii in d300 d390?
Multumesc pt raspuns.

Eu am gindit astfel,dar nu stiu daca este corect:
1.pt bonurile de comb.ce au evidentiat pe ele tva sa inreg astfel(sint achitate cash):
%
462(tva)
-la recuperarea tva sa inreg
5121=%
628(comisionul firmei ce recupereaza tva)
Nu stiu insa daca e corect sa inreg tva ce se va recupera pe 462 si cum sa evidentiez in d300
2.pt facturile ce le am primit am tva evidentiat pe ele ,sint platite cu un card si sint emise de o firma din Germania-are cod valid de tva-sa inreg la fel ca si la pct.1 ,sa le evidentiez in d300 la achiz.intracomunitare si in d390
3.pt facturile din Franta care au tva sa inreg la fel cum e la pct1 si 2
4.pt factura din Austria ce e facturata fara tva si firma nu are cod valid sa inreg 3022=401,nu stiu cum sa evid in d300 ,d390
4.pt fact din Austria -firma cu cod valid de tva -fact fara tva emisa ,as inreg.taxare inversa,evidentiere in d300 achizitii intracomunitare si in d390
Nu mai stiu daca judec corect,de aceea am apelat la ajutorul specialistilor dv si va multumesc anticipat pt tot ajutorul acordat.
O zi frumoasa sa aveti.

Daca ziceti ca recuperati acel tva atunci, as pune acel tva pe un 473 analitic, intrucat e o suma in curs de clarificare si atunci as face asa 3022 % 401.
Firma care va recupereaza acel tva, nu va factureaza comisionul?
IN d300 as declara provizoriu pe scutite si dupa ce recuperati tva-ul sa puneti la regularizari baza si tva-ul.
In d390 declari facturile pentru care aplici taxare inversa si pentru care deduci tva-ul, restul nu se declara in d390.
Da aveti dreptate ,e mai bine daca pun tva in 473 pina la recuperare ,o sa corectez.Comisionul ma gindesc ca l va factura firma.
Multumesc fff mult pt ajutorul dv.O zi buna sa aveti.