Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis suspendat in germania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis suspendat in germania

Buna ,
am o mare problema daca ma poate ajuta si pe mine cineva,
Sunt sofer de tir si am venit in Germania cu acte in regula sa lucrez, m am angajat la o firma si intr-o zi am baut 5 beri , iar in timp ce conduceam am fost oprit de politie si am suflat in fiola , alcoolul pur in aerul expirat a fost 1.5 , apoi am fost dus la politie si mi s-au luat probe biologice, inca nu am primit nici un raspuns...
intrebarile mele.
Poate fi vorba de sanctiune penala?
Afecteaza cumva aceasta problema dreptul meu de munca pe teritoriul germaniei?
proba biologica cat poate iesi?
Daca fapta s-a savarsit in Germania, se vor aplica prevederile legale ale statului german.
Depinde de legislatia de acolo .
Conteaza probele biologice, deja la valoarea de 1.4 din sange, in afara ca se retine carnetul, nu se mai da inapoi fara o serie de teste printre care niste teste psihologice deosebit de grele, analizele din sange cu privire la "sanatatea" ficatului, etc. etc. Pot sa va spun ca la 2.8 din sange a fost retinut carnetul pe viata, dar persoana nu are nicio sanctiune penala.
cititi in link-ul de mai jos sanctiunile prevazute in UE pentru conducere sub influienta bauturilor spirtoase

[ link extern ]