avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Apel
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Apel

Buna seara din nou .Dupa formularea apelului cat timp mai dureaza pana se rescrie hotararea si dupa aceasta ea sa devina irevocabila ? La fel se asteapta 30 de zile drept de recurs acum nu ?Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 13:30, 17 Ianuarie 2009
Buna seara,

intrebarea dvs. nu este dintre cele mai clare.
daca ati facut apel impotriva unei hotarari se prezuma ca ati avut hotararea si ati citit-o. daca nu ati avut-o atunci aveti termen pana la prima zi de infatisare ca sa va motivati apelul.
Hotararea va deveni definitiva dupa ce se termina de judecat apelul .
Apoi, va deveni irevocabila dupa judecarea recursului. termenul de recurs - in materia divortului - este tot de 30 de zile.

av. Boncu
katykati a scris:

Buna seara din nou .Dupa formularea apelului cat timp mai dureaza pana se rescrie hotararea si dupa aceasta ea sa devina irevocabila ? La fel se asteapta 30 de zile drept de recurs acum nu ?Va multumesc.


Judecarea apelului poate sa dureze ceva timp. Dupa pronuntarea hotararii de catre instanta de apel, hotararea devine definitiva , iar partile au la dispozitie un termen de 30 de zile de la data comunicarii hotararii pentru a exercita calea de atac a recursului. Dupa pronuntarea hotararii instantei de recurs sau daca partile nu exercita calea de atac a recursului in termen, hotararea devine irevocabila.
Ma iertati ca intervin cu o intrebare. Daca hotararea este irevocabila mai poate fi atacata ?Multumesc
BogdanI a scris:

Ma iertati ca intervin cu o intrebare. Daca hotararea este irevocabila mai poate fi atacata ?Multumesc


O asemenea hotarare mai poate fi atacata in conditiile si in termenele prevazute de Codul de procedura civila prin caile de atac extraordinare - contestatie in anulare sau revizuire.
Este vorba despre pensia alimentara stabilita de instanta la care fosta sotie nu a facut apel, dar nici nu a platit conform sentintei, poate contesta o astfel de hotarare?
Ultima modificare: Vineri, 16 Ianuarie 2009
BogdanI, utilizator

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara Vlad2013 Vlad2013 Buna dimineata, As dori sa stiu CAILE DE ATAC ,in cazul in care tatal nu plateste pensie alimentara copilului care a fost incredintat,spre ingrijire si ... (vezi toată discuția)
Proces pensie alimentara mihaliscenco mihaliscenco Buna! Am o nelamurire, daca nu stiu suma care reprezinta pensia alimentara neplatita pot deschide proces impotriva fostului sot? Multumesc! (vezi toată discuția)
Neplata pensiei alimentare lexyaly lexyaly fostul meu sot n-a platit pensia alimentara de cand s-a incheiat divortul din 2007 .imi poate cineva da o cerere tip pe care s-o depun la judecatorie pt ... (vezi toată discuția)