Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... actiune pt plata pensiei alimentare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

actiune pt plata pensiei alimentare

Buna ziua, Intrucat de 4 luni de cand s-a pronuntat divortul fostul meu sot imi spune" iti voi da banii pt copii, deocamdata am alte cheltuieli" doresc sa incerc pe cale legala sa il determin sa plateasca. Va rog sa-mi spuneti unde trebuie sa deschid actiunea si ce elemente trebuie aceasta sa contina (din pacate nu am posibilitatea angajarii unui avocat). Va multumesc.

Daca aveti hotarare care sa cuprinda cuantumul pensiei alimentare, atunci trebuie sa mergeti la un executro judecatoresc sa o puna in executare.
Nu stiu daca executorul va poate acorda ceva scutiri de taxe, va trebui sa intrebati acolo.
Nu aveti nevoie de asistenta juridica, daca va decideti sa-i faceti plangere, va ajuta politistul sa redactati plangerea, va constituiti partea civila si nu va costa nimic, iar daca apelati la executor, vb cu executorul, veti da un mic avans, iar onorariul si alte cheltuieli, executorul le va recupera de la debitor, daca are venituri, veti recupera integral cat cheltuiti.