Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate am nevoie de o lege - impartire cheltuieli comune bloc ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

am nevoie de o lege - impartire cheltuieli comune bloc fara asociatie de proprietari

Vreau sa-mi repar acoperisul, nu exista asociatie de proprietari de care sa apartin, iar vecini de pe scara nu vor sa plateasca. I-mi poate spune cineva ce LEGE ar putea sa ii oblige sa contribuie la plata reparatiei?
Puteți să invocați prevederile Noul Cod Civil, referitoare la coproprietatea asupra părților comune din clădirile cu mai multe apartamente sau etaje, daca locuiți într-o asfel de clădire:

Notiune Art. 648
(1) Daca intr-o cladire sau intr-un ansamblu rezidential exista spatii cu destinatie de
locuinta sau cu alta destinatie avand proprietari diferiti, partile din cladire care, fiind
destinate intrebuintarii spatiilor respective, nu pot fi folosite decat in comun sunt obiectul
unui drept de coproprietate fortata.
(2) Partile comune sunt bunuri accesorii in raport cu spatiile locative, care constituie
bunurile principale in sensul art. 546.
Partile comune Art. 649
(1) Sunt considerate parti comune, in masura in care prin lege ori prin act juridic nu se
prevede altfel:
a) terenul pe care se afla cladirea, compus atat din suprafata construita, cat si din cea
neconstruita necesara, potrivit naturii sau destinatiei constructiei, pentru a asigura
exploatarea normala a acesteia; pentru eventuala suprafata excedentara proprietarii sunt
titularii unei coproprietati obisnuite;
b) fundatia, curtea interioara, structura, structura de rezistenta, peretii perimetrali si
despartitori dintre proprietati si/sau spatiile comune, acoperisul, terasele, scarile si casa
scarilor, holurile, pivnitele si subsolurile necompartimentate, rezervoarele de apa,
centralele termice proprii si ascensoarele;
c) instalatiile de apa si canalizare, electrice, de telecomunicatii, de incalzire si de gaze de
la bransament/racord pana la punctul de distributie catre partile aflate in proprietate
exclusiva, canalele pluviale, paratrasnetele, antenele colective, precum si alte asemenea
parti;
d) alte bunuri care, potrivit legii sau vointei partilor, sunt in folosinta comuna.
(2) Cosurile de fum si de aerisire, precum si spatiile pentru spalatorii si uscatorii sunt
considerate parti comune exclusiv pentru coproprietarii care utilizeaza aceste utilitati in
conformitate cu proiectul cladirii.
Cheltuielile legate de intretinerea, repararea si exploatarea partilor comune Art. 654
(1) In lipsa unor prevederi legale sau intelegeri contrare, fiecare coproprietar suporta
cheltuielile legate de intretinerea, repararea si exploatarea partilor comune, in proportie
cu cota sa parte.
(2) Cu toate acestea, cheltuielile legate de partile comune folosite exclusiv de catre unii
dintre coproprietari cad in sarcina acestora din urma.
~ Conținut șters la cerere ~