Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit contract cu CAS pentru PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

contract cu CAS pentru PFA

Salut!
Mi-am facut PFA de cam jumatate de an si am inteles ca trebuie sa inchei un contract si cu casa de asigurari de sanatate, dar ca nu ar fi obligatoriu.
Intrebarea mea este : acest contract este optional pentru PFA, sau este obligatoriu?
Si daca este, trebuie incheiat la o anumita perioada de la infiintarea PFA-ului?

Multumesc
Este obligatoriu.
Este obligatoriu si se vor raporta la declaratia estimativa pe care ati depus-o la finante.
av. Ileana Schwarz
In ce sens se vor raporta?
Le voi adauga ca si cheltuieli?Sau mi se va cere contractul sau ceva de genul asta la finante cand depun declaratia de venit global 220 pe anul 2009?
Multumesc pentru raspuns
Mergeti la Casa de asigurari cu declaratia depusa la finante si acolo va inregistrati si veti plati contributia. Angajati un contabil.
Constat din nou eterna si enervanta confuzie intre

CASS = Casa de asigurari Sociale de sanatate ([ link extern ] )
si
CAS = Casa de asigurari sociiale ([ link extern ] )

CASS este obligatoriu pt PFA.

de CAS nu sunt sigur dar se pare ca dupa o anumita suma realizata pe Pfa devine obligatoriu.