avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit contract cu CAS pentru PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

contract cu CAS pentru PFA

Salut!
Mi-am facut PFA de cam jumatate de an si am inteles ca trebuie sa inchei un contract si cu casa de asigurari de sanatate, dar ca nu ar fi obligatoriu.
Intrebarea mea este : acest contract este optional pentru PFA, sau este obligatoriu?
Si daca este, trebuie incheiat la o anumita perioada de la infiintarea PFA-ului?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: george16 , utilizator 20:47, 13 Ianuarie 2010
Este obligatoriu.
Este obligatoriu si se vor raporta la declaratia estimativa pe care ati depus-o la finante.
av. Ileana Schwarz
In ce sens se vor raporta?
Le voi adauga ca si cheltuieli?Sau mi se va cere contractul sau ceva de genul asta la finante cand depun declaratia de venit global 220 pe anul 2009?
Multumesc pentru raspuns
Mergeti la Casa de asigurari cu declaratia depusa la finante si acolo va inregistrati si veti plati contributia. Angajati un contabil.
Constat din nou eterna si enervanta confuzie intre

CASS = Casa de asigurari Sociale de sanatate ([ link extern ] )
si
CAS = Casa de asigurari sociiale ([ link extern ] )

CASS este obligatoriu pt PFA.

de CAS nu sunt sigur dar se pare ca dupa o anumita suma realizata pe Pfa devine obligatoriu.

Alte discuții în legătură

Cass Serban Aurel Serban Aurel Daca am un contract de munca pe durata nedeterminata si un PFA, de cate ori trebuie sa platesc contributia pentru CASS (vezi toată discuția)
Contributie cass iulius dogan iulius dogan Buna ziua, Sunt un PFA inregistrat in iunie 2009 si am platit 5.5% CASS + 0.85% CM din venitul estimat pentru 2009. Pe langa venitul realizat pe PFA mai am ... (vezi toată discuția)
Asigurari de sanatate - salariat si pfa dacibeze dacibeze Plata asigurarilor de sanatate in cazul in care esti salariat si ai si un P.F.A. este obligatorie? (vezi toată discuția)